Nowe pokrycie dachowe i rynny – na co zwrócić szczególną uwagę?

Rozbudowa domu, adaptacja poddasza, montaż okien połaciowych czy termorenowacja– nowy dach i rynny to często oznaka zakończenia wieloetapowej modernizacji. Obydwa systemy stanowią kluczową przegrodę zewnętrzną, dlatego ich wybór nie może być przypadkowy. Eksperci firmy GALECO radzą, jakie rozwiązania oraz parametry wziąć pod uwagę.

Zakup materiału pokryciowego i rynien jest zwykle przesuwany na dalszy plan – zarówno w przypadku prac renowacyjnych, jak i budowy nowego domu. Nic w tym dziwnego – jeśli działamy według metody gospodarczej, każdy zamknięty etap oznacza znaczne uszczuplenie budżetu. Biorąc pod uwagę, że wymiana dachu i rynien zmusza inwestora do uzyskania pozwolenia, warto dobrze przygotować się do tego przedsięwzięcia.

Czy warto oszczędzać?

Dostępność produktów oraz bogata oferta producentów pozwala często w korzystnej cenie zakupić wysokiej jakości technologie. – Pokrycie dachowe i system odprowadzania deszczówki spełniają ogromną rolę w zapewnieniu komfortu mieszkańcom. Stanowią barierę przed stratami ciepła, przegrzewaniem, wiatrem oraz wilgocią. Ponadto elementy te są w najwyższym stopniu narażone na intensywne działanie całej gamy czynników atmosferycznych oraz zjawisk chemicznych – wyjaśnia Jakub Szeliga, Manager ds. Rozwoju Produktu. – Naprawy są bardzo kosztowne, a dekarze rzadko podejmują się zleceń polegających na poprawianiu efektów cudzej pracy. Warto zatem wiedzieć, jakie cechy traktować priorytetowo, aby promocje cenowe nie zwiodły nas na manowce, a wybór był optymalny nie tylko pod względem ceny, ale także gwarancji producenckiej i stopnia trudności montażu.

Rekonesans

Budowa nowego domu daje nieograniczone możliwości wyboru, ponieważ w projekcie możemy wprowadzić wiele poprawek. Inaczej gdy wymieniamy dach i rynny na obiekcie istniejącym – wtedy ostatnie słowo ma konstruktor. Określa on ponownie warunki konstrukcyjne dachu – jego typ, spadek, nośność więźb – i wskazuje dostępne rozwiązania. Ekspertyza stanowi punkt wyjścia do analizy oferty producentów oraz bieżących trendów. Badając charakterystyki materiałów pokryciowych zwracajmy uwagę na dopuszczalny kąt nachylenia bez dodatkowych zabezpieczeń oraz ciężar 1m² produktu. Ponadto istotna jest gwarancja trwałości wyrażona w latach oraz stopień trudności montażu. Dla przykładu, do najtrwalszych należą dachówki ceramiczne, cementowe oraz łupek. Jednocześnie wymagają one profesjonalnych umiejętności montażowych. W przypadku systemów rynnowych głównym kryterium wyboru jest gatunek surowców oraz ich właściwości, a także długość gwarancji. – Stale uszlachetniamy nasze propozycje. Rynny Galeco z PVC są zabezpieczone technologią „UV PROTECT”, chroniącą kolor przed odbarwieniem. Z kolei system Galeco STAL produkowany jest ze stali, wzmocnionej czterema warstwami ochronnymi. Stalowy rdzeń o grubości aż 0,6 mm jest dwustronnie cynkowany, pasywowany i pokryty ochronną powłoką organiczną. Tak solidne materiały przekładają się na gwarancję. Systemy rynnowe GALECO STAL są objęte 35-letnim okresem gwarancji, natomiast produkty wykonane z PVC nie powinny ulec uszkodzeniu przez 15 lat – mówi
Jakub Szeliga, Manager ds. Rozwoju Produktu.

Wydajny kształt

Wybór najtrwalszej technologii to połowa sukcesu. Nie bez znaczenia jest również jej wydajność. Na dachach skomplikowanych – wielospadowych, m-kształtnych, przyczółkowych – sprawdzają się pokrycia o niewielkich wymiarach, które nie generują dużych ilości odpadów. Są to np. dachówki i gonty. Z kolei pokrycia o prostej konstrukcji – jak dachy jednospadowe, dwuspadowe – warto wykonać
z blachodachówek. Zachowując odpowiednie proporcje, unikniemy kosztownych strat materiałów. Co ciekawe, wydajność systemu rynnowego również może ulec zmianie. – Jeśli wymiana dachu jest częścią kompleksowej termorenowacji, inwestor ma szanse zastosować nowoczesny system Galeco BEZOKAPOWY o prostokątnym profilu, którego elementy są schowane w ociepleniu budynku. Innowacyjny kształt sprawia, że rynna jest znacznie bardziej wydajna, niż propozycje o wymiarach 125 mm o profilu okrągłym – mówi Jakub Szeliga, Manager ds. Rozwoju Produktu i dodaje – Oczywiście, w sytuacji, gdy warstwa izolacyjna jest nie dość gruba lub wypełniana jest jedynie pustka powietrzna w murach, wydajnym rozwiązaniem będą tradycyjne rynny półokrągłe lub kwadratowe systemy Galeco STAL² i PCV² z dekoracyjną maskownicą zapinaną na haki doczołowe.

Styl

Wymiana dachu i systemu rynnowego to szansa na odświeżenie wyglądu domu. Ramy kreatywności wyznacza jednak plan zagospodarowania przestrzennego. Warto zapoznać się z wytycznymi dla najbliższego sąsiedztwa i regionu – wbrew pozorom mogą okazać się bardzo pomocne. Warunki zabudowy jasno wskażą, czy możemy zmienić rodzaj dachu, kształt, kąt nachylenia czy kolor. O ile wybór materiałów pokryciowych jest obwarowany obostrzeniami, o tyle w wyborze systemu odwadniającego mamy zwykle większą swobodę. Dlatego warto zapoznać się z najnowszymi propozycjami producentów, jak rynny kwadratowe lub schowane w elewacji. Z ich pomocą dom z lat 90. może przejść metamorfozę nie tylko pod względem efektywności energetycznej, ale także designu.

Kategorie
Materiały