Właściwości ceramicznych materiałów budowlanych

Główny dylemat przed rozpoczęciem budowy to wybór materiałów budowlanych.

Największe wymagania wobec technologii budowlanej stosowanej w przypadku wznoszenia ścian domu to niskie koszty zakupu materiału, ograniczenie kosztów energii i eksploatacji, a także trwałość materiałów. Wciąż szerokim uznaniem pod tymi względami cieszy się ceramika. Jakimi właściwościami wyróżniają się ceramiczne materiały budowlane?

Produkcja i rodzaje ceramicznych elementów budowlanych

Możemy wyróżnić różne rodzaje elementów budowlanych z ceramiki. Tradycyjna technologia polega na wytwarzaniu ceramicznych materiałów do budowy domu z gliny, piasku oraz wody. Cegła i pustak ceramiczne wypalane są w temperaturze bliskiej 1000°C. Taki rodzaj ceramiki oferuje elementy pełne, czyli nie posiadające otworów lub z otworami, które stanowią poniżej 15% ich podstawy, a także elementy drążone, w których wielkość otworów to ok. 15-60% powierzchni podstawy. Nowoczesne technologie oferują produkcję materiałów ceramicznych ze zwiększoną izolacyjnością termiczną. Pustaki ceramiczne poprzez dodanie mączki drzewnej lub trocin i wypalanie w wysokiej temperaturze ulegają procesowi poryzacji. Mikropory wypełnione powietrzem w pustaku w istocie pozwalają na osiąganie korzystnego współczynnika przenikania ciepła całego budynku podczas jego eksploatacji.

Właściwości ceramicznych materiałów budowlanych

Mur z pustaków ceramicznych ma bardzo dobre parametry izolacji akustycznej. Pod względem wytrzymałości na ściskanie, czyli w praktyce zdolności do przenoszenia ciężaru w przypadku pustaków ceramicznych lepsze parametry uzyskują tradycyjne ceramiczne materiały budowlane ze względu na większą gęstość. Wyroby z ceramiki poryzowanej charakteryzują się mniejszą wytrzymałością, są bardziej kruche. Materiały ceramiczne zapewniają wysoką efektywność podczas pracy przy stawianiu ścian. Wybudowanie 1m2 ściany z pustaków ceramicznych przy użyciu nowoczesnej zaprawy suchej, zajmuje poniżej godziny. Cegły są bardziej pracochłonnym materiałem budowlanym, aczkolwiek współczesne trendy przywracają ten materiał do łask, głównie ze względu na walory wizualne. Współczynnik przenikania ciepła w tradycyjnych pustakach ceramicznych wynosi ok. 0,34-0,40 W/(mK), zaś w pustakach z ceramiki poryzowanej jest mniejszy i wynosi ok. 0,2 W/(mK).

Kategorie
Materiały