Domy bliźniacze – warto decydować się na budowę?

Własny dom i miejsce, gdzie można by odpocząć i zrelaksować się podczas słonecznego dnia to marzenie większości z nas.

Cisza i spokój, jakich nie gwarantuje nam mieszkanie w bloku i wieżowcu, często daje nam się we znaki. Posiadanie własnego ogrodu czy tarasu daje z kolei mnóstwo możliwości rodzinom z dziećmi, które mają przestrzeń do zabawy na świeżym powietrzu. Jeśli natomiast nie dysponujemy odpowiednimi środkami pozwalającymi nam na budowę dużego, wolnostojącego domu, warto rozważyć opcję, jaką jest dom w zabudowie bliźniaczej. Krótko mówiąc, są to dwa budynki, łączące się ze sobą w lustrzanym odbiciu.

Dlaczego tak chętnie budujemy bliźniaki?

Bliźniaki cieszą się coraz większą popularnością głównie ze względu na niższe koszty jak również fakt, iż zmieszczą się na mniejszej działce. To doskonałe rozwiązanie dla właścicieli wąskich działek. Decydując się na budowę tego typu domu, warto w miarę możliwości, wybrać sobie sąsiadów.

Oczywiście najlepiej by było, by dom dzielił z nami ktoś z rodziny bądź dobrych znajomych. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jeśli natomiast dokonamy nieodpowiedniego wyboru, może okazać się, że lokatorzy będą przysparzać nam wielu kłopotów. Oprócz tego należy również zadbać o dobrą izolację akustyczną ścian. Dzięki temu zyskamy więcej prywatności i będziemy mogli cieszyć się spokojem. Ważne jest także ułożenie odpowiednich mebli, które będą wygłuszać hałasy lokatorów.

Jeśli uda nam się znaleźć sąsiadów, z którymi będziemy się dobrze dogadywać, możemy stworzyć naprawdę okazały pod względem wizualnym budynek, szczególnie jeśli mamy podobne gusta. Projekty domów bliźniaczych to również świetne rozwiązanie dla osób, które chciałby mieszać w mieście bądź na obrzeżach, a jednocześnie posiadać więcej przestrzeni niż w mieszkaniu. Działki pod domy wolnostojące w aglomeracjach miejskich są bardzo wysokie i nie każdy może sobie pozwolić na taki koszt. Bliźniaki w dogodnych lokalizacjach kosztują za to o wiele mniej. Mieszkanie w zabudowie bliźniaczej to także większe bezpieczeństwo.

Nawet jeśli zdecydujemy się na dłuższy wyjazd i przez dłuższy czas nie będziemy obecni w domu, zawsze obok będzie czuwał sąsiad. Z kolei jego pomoc może okazać się nieoceniona podczas remontów czy innych prac na działce. Jak już wcześniej zostało wspomniane, dobry lokator to praktycznie same zalety. Jeśli natomiast będziemy mieszkać z kimś, kto prowadzi całkiem odmienny tryb życia i jest konfliktowy, szybko może dojść do sprzeczek i nieprzyjemnych sytuacji. W przypadku imprezowiczów, niestety narażeni będziemy na odgłosy głośnej muzyki czy głosy wiwatujących gości.

Dla kogo dom w zabudowie bliźniaczej?

Osoby, które wraz z rodziną czy przyjaciółmi szukają oszczędnego rozwiązania, by móc cieszyć się kawałkiem własnego tarasu i większą przestrzenią, zdecydowanie powinni rozważyć możliwość budowy bliźniaka. Takie rozwiązanie niesie ze sobą mnóstwo korzyści i jeśli wybierzemy sobie odpowiednich lokatorów, zalet będzie jeszcze więcej.

Kategorie
Dom i Mieszkanie