Jak chronić napędy garażowe przed awarią?

Napędy garażowe narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, w tym: niskiej temperatury, śniegu, deszczu itp. oraz inne, mechaniczne awarie. Dlatego warto właściwie o nie dbać, by mogły służyć przez wiele lat. Często, to brak właściwej troski np. o napęd jest przyczyną awarii, która pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Jak chronić napędy do bram przed awarią? 5 praktycznych wskazówek dla posiadaczy bram z napędem

1. Ochrona napędów na co dzień.

Napędy garażowe wymagają troski o ich stan nie tylko każdego dnia, ale również w wyjątkowych sytuacjach (w okresie zimowym). Na co dzień napędy mogą uszkodzić się w wyniku natrafienia na przeszkodę. Dlatego, w celu zwiększenia bezpieczeństwa warto zainstalować dodatkową ochronę w formie bezdotykowej fotokomórki, która czasami jest elementem podstawowego wyposażenia bramy. W efekcie, dzięki funkcji cichego ruchu i zatrzymania brama będzie się swobodnie otwierać i zamykać, co oszczędzi mechanizm i napęd i zachowa go w nienagnanym stanie na długi czas. W ten sposób uniknie się awarii, która jest kosztowna w naprawie.

2. Ochrona napędów w okresie zimowym.

Napędy garażowe mogą uszkodzić się w okresie zimowym z uwagi na opady śniegu i deszczu. Dlatego należy odpowiednio wcześnie dokonać ich przeglądu. Dotyczy to napędu zamontowanego w bramie garażowej i posesyjnej. Częstym problemem, który prowadzi do awarii, jest zalegający śnieg. Wiele osób uważa np., że za pomocą bramy można odśnieżać posesję, co jest jednak błędne, ponieważ może powodować awarię siłownika i samej bramy. Śnieg powinno się regularnie usuwać z posesji tak, by nie zalegał w okolicach bramy.

Ponadto powinno się usuwać także zalegającą pokrywę lodową, która powstaje wokół napędu. Dotyczy to bram skrzydłowych oraz przesuwnych. Socjaliści wskazują, że szczególną uwagę należy przywiązać do odśnieżania prowadnic w bramie przesuwnej. Jeśli nie będzie się o to dbało regularnie – może dojść do pogorszenia się pracy bramy, która będą wolno działać lub nie będzie się domykać. Inną, ważną kwestią jest troska o fotokomórkę, która w sytuacji kiedy, jest zasłonięta, powoduje zablokowanie bramy. Wynika to z faktu, że fotokomórki na podczerwienie samodzielnie wykrywają przeszkodę na drodze.

3. Ochrona przed awarią siłownika.

Uszkodzenie siłownika w wyniku niewysprzęglenia w trakcie otwierania bramy to częsty problem ich posiadaczy. Dochodzi do tego na skutek między innymi wyczerpania baterii w pilocie bezprzewodowym. Wówczas konieczne jest wcześniejsze wysprzeglenie bramy. Niektóre z nich mają ręczny system odblokowania lub pilota stosowanego do wysprzęglenia.

4. Usuwanie awarii na skutek uszkodzenia centrali sterującej podczas wymiany bezpieczników topikowych na nieodpowiednie.

W takiej sytuacji należy wymienić uszkodzone bezpieczniki na inne – właściwe do danej bramy i o odpowiednich parametrach technicznych. Zakładanie zamienników, często może prowadzić do uszkodzenia centrali sterującej, a nawet spalenie całej instalacji.

5.Ochrona przed awarią na skutek próby automatyzacji bramy nieprzeznaczonej do automatyzacji.

Częstym zjawiskiem jest chęć zautomatyzowania posiadanej bramy, co jest jednak błędem. Dlaczego? Nie każda brama nadaje się do tego. Może to wówczas spowodować awarię. Dlatego, zanim zdecydujemy się na montaż napędu, konieczne jest skonsultowanie się z firmą, u której chcemy zakupić siłownik.

Podsumowanie

Dbanie o właściwe zabezpieczenia i sprawdzanie stanu technicznego bram da możliwość naszym sprzętom przedłużenia ich żywotności nawet o kilka lat. Jest to ważna kwestia, ponieważ bramy i systemy ogrodzeń to znaczący wydatek dla domowego budżetu, zwłaszcza jeśli kupujemy dobrej jakości produkty u najlepszych producentów. Kupując dobry produkt oraz właściwe jego użytkowanie powoduje, że brama i napęd nie niszczą się nawet podczas srogiej zimy oraz codziennego użytku.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy El-Sar.

Kategorie
Maszyny i Urządzenia