Jak poprawnie ocieplić budynek?

Ocieplenie budynku to bardzo ważny etap budowy domu, jego złożoność wynika z konieczności prowadzenia prac etapowo, a kolejność prac ma kluczowe znaczenie. Wiadomo nie od dziś, że właściwa izolacja budynku to gwarancja samych korzyści, jakie płyną z oszczędzania na ogrzewaniu budynku, a także z poprawy wyglądu samej elewacji. Przygotowanie się do prac termoizolacyjnych jest równie ważne, co sam proces ich przeprowadzenia. Odpowiednie przygotowanie podłoża pod ocieplenie, zaopatrzenie się w wysokojakościowe materiały, przygotowanie profesjonalnego projektu ocieplenia przez wykonawcę to absolutne podstawy, bez których rozpoczęcie właściwych prac nie jest w ogóle możliwe.

Przygotowanie podłoża pod ocieplenie.

Po profesjonalnej ocenie stanu technicznego ścian budynku, przeznaczonych pod ocieplenie, można przejść do przygotowania podłoża. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie ścian przed możliwym zamoczeniem, a także sprawdzenie za pomocą specjalnego sprzętu poziomu ich zawilgocenia. Nie powinno się przystępować do nakładania ocieplenia w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm. Budynek musi zostać odpowiednio osuszony i zabezpieczony przed ponownym działaniem wilgoci. Absolutnie niedopuszczalne jest ocieplanie ścian zagrzybionych, które powinno się wcześniej odgrzybić i również zabezpieczyć. Dla zapewnienia lepszej przyczepności ścian, należy starannie je oczyścić i odpylić oraz wyrównać ich powierzchnię.

Najlepsze warunki dla prac termoizolacyjnych.

Niezwykle ważne jest dostosowanie prac do aktualnie panujących warunków atmosferycznych, a także śledzenie prognoz pogodowych na kolejne dni, by w razie potrzeby odpowiednio zabezpieczyć budynek przed deszczem lub wiatrem. Zaleca się przeprowadzanie prac w okresie od marca do października, przy temperaturze powietrza od +5 do +25 stopni Celsjusza.

Dobranie technologii ocieplania ścian.

Wyróżnia się dwie najpopularniejsze metody ocieplania elewacji – metoda lekka mokra (ETICS) oraz metoda lekka sucha. Izolację w obu przypadkach umieszcza się między murem nośnym a osłonowym. W metodzie lekkiej mokrej materiał izolacyjny, w postaci styropianu lub wełny mineralnej, mocuje się do ściany za pomocą kleju, a następnie pokrywa warstwą tynkową. Niestety, ten sposób ocieplania ma swoją wadę, bowiem musi być ściśle dostosowany do warunków atmosferycznych. W metodzie lekkiej suchej warstwę izolacyjną umieszcza się między listwami rusztu, podtrzymującego obie warstwy – izolacyjną oraz elewacyjną. W tym przypadku wszystkie czynności wykonuje się mechanicznie i jest możliwe przeprowadzanie prac w praktycznie każdych warunkach.

Ocieplenie budynku – realne korzyści.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że decydując się na ocieplenie budynku, można liczyć na zwrot kosztów w ciągu kilku lat. Właściwie położona izolacja cieplna jest gwarantem niższego zużycia energii na ogrzewanie. Równie ważne są względy ekologiczne, związane z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla przez obniżenie zużycia ogrzewania. Lepsza szczelność ścian chroni dodatkowo przed ucieczką ciepła z wnętrza budynku, a skuteczniejsza paroprzepuszczalność pozwala wyeliminować problem z powstawaniem pleśni na ścianach.

Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.

Kategorie
Dom i Mieszkanie