Drewno, pellet czy ekogroszek – jakie paliwo stałe wybrać?

Wybór paliwa stałego do ogrzewania domu to bardzo ważna kwestia podczas podejmowania decyzji o zakupie nowego kotła grzewczego. Wybór ten jest ściśle powiązany z wyborem kotła c.o., ponieważ obowiązujące obecnie normy emisji spalin wymagają stosowania kotłów grzewczych przeznaczonych do spalania jednego rodzaju paliwa. Które paliwo jest najlepszym wyborem pod względem ekonomicznym i ekologicznym?

Czym wyróżniają się nowoczesne kotły na paliwa stałe?

Nowoczesne kotły na paliwa stałe powinny być zgodne z wymogami dla 5 klasy. Co to oznacza? Kotły 5 klasy to urządzenia, które spełniają normę PN-EN 303-5:2012 dotyczącą głównie sprawności cieplnej urządzenia oraz granicznych wartości emisji zanieczyszczeń. Kupując kocioł 5 klasy mamy pewność, że będzie on emitował minimalną i bezpieczną dla środowiska ilość zanieczyszczeń oraz będzie charakteryzował się wysoką sprawnością, co wiąże się również z mniejszymi kosztami. Nowoczesne kotły na paliwa stałe to kotły grzewcze, które są przystosowane do spalania jednego wybranego rodzaju paliwa.

Wśród kotłów na paliwa stałe na szczególną uwagę zasługują:

  • kotły na pellet,
  • kotły na ekogroszek,
  • kotły zgazowujące drewno.

Ekologiczny pellet

Pellet to paliwo stałe wyprodukowane z odpadów drewna sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Występuje on w postaci granulatu o wielkości 6-8 mm. Charakteryzuje się bardzo niską wilgotnością (od 4 do 10%), kalorycznością zbliżoną do drewna (około 19 MJ/kg) i małą ilością popiołu (od 0,3 do 1 %). Ponieważ pellet to paliwo stałe uzyskiwane z biomasy, popiół po jego spaleniu może być wykorzystywany jako ekologiczny nawóz do użyźniania ogródka. Do spalania pelletu służy specjalny, automatyczny kocioł na pellet, który wyróżnia się doskonałą kumulacją ciepła przy jednoczesnej, zminimalizowanej emisji spalin do środowiska. Biomasą można też palić w wolnostojących piecykach na pellet.

Wydajny ekogroszek

Ekogroszek to specjalnie wyselekcjonowany węgiel kamienny w postaci małych bryłek o wielkości 5-25 mm. Jest to paliwo stałe o wyjątkowo wysokiej wartości kalorycznej – około 26-28 MJ/kg. Do ogrzewania ekogroszkiem przeznaczone są specjalne kotły na ekogroszek z podajnikiem retortowym, które gwarantują jego ekologiczne i ekonomiczne spalanie. Budowa kotła oraz małe wymiary ekogroszku umożliwiają równomierne wypalanie się paliwa. Takie funkcje jak Adaptive Control, w które wyposażone zostały nowoczesne kotły na ekogroszek od Defro, pozwalają na dostarczenie do urządzenia odpowiedniej ilości paliwa i powietrza – dzięki temu spalanie zachodzi sprawnie. Prawidłowo spalany ekogroszek w dedykowanym kotle c.o. generuje znacznie mniej dymu.

A może tradycyjnie – drewno?

Do spalania w kotłach na drewno służą polana o średnicy około 12 cm – mogą to być kawałki pni, gałęzi i korzeni. Ogrzewanie za pomocą drewna jest bardzo ekonomiczne i ekologiczne, jeśli używane jest dobrze wysuszone drewno z drzew liściastych – ma małą ilość żywicy, więc nie wytwarza dużej ilości substancji smolistych, które zanieczyszczają komin. Prawidłowa wilgotność węgla wynosi 15-20%.

Kocioł na paliwo stałe, który idealnie sprawdza się do ogrzewania domu drewnem, to kocioł zgazowujący drewno. Został on zaprojektowany specjalnie do wydajnego spalania drewna. Tego typu kotły na drewno w inteligentny sposób „produkują” gaz drzewny, który następnie jest spalany – zachodzi tzw. zjawisko pirolizy. Kocioł zgazowujący drewno to najbardziej wydajny i tani w eksploatacji kocioł na drewno. Dzięki zwiększonemu odzyskowi ciepła jego sprawność sięga 90%. Proces zgazowania drewna pozwala w pełni wykorzystać energię zgromadzoną w drewnie opałowym oraz spełnić restrykcyjne parametry emisyjne dla kotłów 5 klasy.

Więcej o kotłach na paliwo stałe produkowanych przez firmę Defro dowiesz się ze strony: https://www.defro.pl/

Kategorie
Polecane