Jak wykonać taras z kostki brukowej?

Pomysły na aranżację przydomowego tarasu są różne. Jedni są zwolennikami rozwiązań z wykorzystaniem drewna, inni z kolei stawiają na bardziej praktyczne rozwiązania z kostki brukowej. Przedstawiamy poradnik, jak wykonać taras z kostki brukowej.

Jak wykonać taras z kostki brukowej?

Tarasy wykonane z kostki brukowej cieszą się względami estetycznymi, ale ponadto są odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu, gdyż nie wymagają mozolnej impregnacji. Kostka brukowa może zostać dopasowana kolorystycznie do elewacji. Samodzielne stworzenie tarasu jest możliwe.

Projekt

W pierwszym etapie prac konieczny jest dobry projekt i wykonanie dobrej podbudowy. Podłoże wymaga utwardzenia. W projekcie trzeba uwzględnić to, jak ma wyglądać taras, dostosowując wymiary tak, aby głębokość podbudowy była na jednym poziomie z progiem drzwi tarasowych. Do prac niezbędne będą odpowiednie narzędzia.

Przygotowanie podłoża

Przystępując do prac w ziemi, najpierw trzeba wyznaczyć miejsce pod taras. Można to zrobić, wbijając paliki i łącząc je sznurkiem. W miejscu przyszłego tarasu trzeba wykopać fragment gruntu, usunąć tzw. humus. Wykop powinien mieć ok. 30-40 cm. Utwardzenie podłoża najlepiej zrobić z wykorzystaniem piasku. Już na tym etapie trzeba pamiętać o zachowaniu ok. 1,5-3% spadku, aby woda mogła swobodnie odpływać, a nie zalegać na tarasie. Kostka brukowa musi mieć solidną podbudowę, dlatego warto dobrze ubić piasek zagęszczarką. Taki sprzęt można kupić lub wypożyczyć. Podłoże wymaga także wysypania kruszywa. Niezależnie, czy na tarasie położymy kostkę, czy płyty chodnikowe, warstw powinno być kilka. Kolejny etap to ułożenie obrzeży. Do tego celu przydatne będą krawężniki lub palisady. Powierzchnię pod taras trzeba jeszcze wypełnić podsypką cementowo-piaskową.

Układanie kostki brukowej

Pora na prace, które odpowiadają za efekt, czyli układanie kostki. Na tak przygotowanym podłożu sprawdzi się także nieco większa kostka chodnikowa. Sposób układania powinien zostać przemyślany i zaplanowany w projekcie. Można zastosować różne kostki, dla stworzenia ciekawszych kompozycji, które uatrakcyjnią wygląd finalny tarasu.

Na koniec trzeba pamiętać o spoinowaniu tarasu, np. wykorzystując sypki piasek oraz zagęszczeniu tarasu.

Kategorie
Ogród i Pielęgnacja