Piecyki wolnostojące w domu: żeliwny czy stalowy?

Kominek, jako element wystroju domu oraz źródło ciepła, zyskał zaufanie wielu inwestorów. Dzięki temu, branża kominkowa rozwija się bardzo szybko, dostarczając nam efektowne i funkcjonalne rozwiązania. Najpopularniejszym rozwiązaniem są obecnie wkłady kominkowe, jednak w ostatnich latach kominki wolnostojące skutecznie z nimi konkurują. Piece kominkowe wolnostojące, posiadają wiele cech, którymi przewyższają tradycyjne rozwiązania. Przede wszystkim dają większe możliwości montażowe. Nie potrzebują obudowy i w przypadku wyprowadzki można je zabrać ze sobą. Kominki wolnostojące można przenosić w dowolne miejsce. Jedyny warunek, to dostęp do przewodu kominowego. Ponadto, doskonale się sprawdzają, jako element wspomagający główne źródło ciepła.

Kominek wolnostojący z płaszczem wodnym (np. Defrohome) lub systemem dystrybucji gorącego powietrza to oszczędne rozwiązanie, które zadba o komfort cieplny domowników. Na rynku są dostępne do główne rodzaje piecyków wolnostojących: żeliwne i stalowe. Który z nich wybrać? Doradzamy!

Kominki stalowe

Największą zaletą pieców wolnostojących (bogata oferta na stronie Defrohome link do: https://www.defrohome.pl/k,2,kominki-wolnostojace.html) stalowych jest ich trwałość. Stal jest materiałem wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany temperatur. Dlatego też, kominek wolnostojący wykonany w tej technologii może być eksploatowany przez wiele lat. Charakterystyczne dla tego typu materiału jest szybka wymiana ciepła. Kominek stalowy szybko się nagrzewa i szybko stygnie. Dlatego też, częstym rozwiązaniem jest wyłożenie wnętrza urządzenia żaroodpornymi płytami wermikulitowymi (wytrzymują temperatury do 1100°C). Taka wykładzina pozwala dłużej utrzymywać ciepło, ponadto przedłuża żywotność stali. Piecyki kominkowe ze stali charakteryzują się bardzo dużą wydajnością grzewczą.

Warto zwrócić uwagę na to, że piecyki stalowe charakteryzują się prostotą pod względem estetyki. Dzięki temu, idealnie pasują do nowoczesnych budynków, ale element wykończenia wnętrza. Bryły takich piecyków są zazwyczaj gładkie i niekomplikowane. Co więcej, mogą posiadać przeszklone ściany, co tworzy dodatkowy efekt.

Kominki żeliwne

Mimo, że materiał, z którego produkowane są kominki żeliwne charakteryzuje się lepszą wytrzymałością niż stal, to trzeba zwrócić uwagę, że jest on bardziej podatny na uszkodzenia podczas nieprawidłowej eksploatacji. W konsekwencji, należy wykazać się większą ostrożnością podczas użytkowania kominków wolnostojących żeliwnych. Produkty te, są także cięższe od stalowych, przez co trzeba odpowiednio zaplanować ich montaż. Piec żeliwny typu koza, nieco lepiej akumuluje ciepło niż jego stalowy odpowiednik, przez co nie ma konieczności stosowania dodatkowych wykładzin.

Ze względu na swoją estetykę, kominki żeliwne są wykorzystywane w wnętrzach o stylu rustykalnym. Niestety, ich poziom skomplikowania uniemożliwia komponowanie z wnętrzami nowoczesnymi. Duża ilość detali, zdecydowanie bardziej pasuje do tradycyjnego, klasycznego stylu.

Kominki żeliwne są tańszą alternatywą dla kominków stalowych. Wiąże się z tym jednak wiele cech, którymi ustępują piecom typu koza wykonanym ze stali.

Nowoczesne budownictwo wymaga nowoczesnych rozwiązań. Piecyki wolnostojące, nie powinny się już kojarzyć z tradycyjnymi urządzeniami, które były stosowane przez naszych dziadków. Teraz są to estetyczne produkty, które nie tylko zadbają o wystrój wnętrza, lecz również ogrzeją dom (np. piece kominkowe z płaszczem wodnym).

Kategorie
Poradniki