Stwórz oryginalny ogród z odpowiednimi wzmocnieniami na podmokłym terenie. Jak go wykonać?

Ogród jest wizytówką każdego domu, dlatego niezbędna jest jego odpowiednia aranżacja. Jeśli teren jest podmokły, to konieczne może być jego odwodnienie. Jednak grunt może się osuwać, dlatego wymaga wzmocnienia. Jeśli w ogrodzie chce się zastosować półki skalne z roślinami, a także zabezpieczyć skarpy, to świetnie do tego celu sprawdzi się elka betonowa. Zatem, jak stworzyć taki ogród i co można w nim hodować?

Po pierwsze: wyrównanie i odwodnienie terenu

Stworzenie każdego ogrodu może wymagać rekultywacji gruntu, zwłaszcza gdy jest on jałowy lub gliniasty. W drugim przypadku koniecznie trzeba pozbyć się nadmiaru wody. Można do tego celu zastosować pompy do odwadniania i drenażowanie. Oczywiście należy liczyć się z tym, że taka inwestycja do tanich nie należy. Teoretycznie można zastosować samą hydroizolację, ale nie zawsze to wystarczy, gdyż nadmiar wody może powodować zalewanie fundamentów i piwnic. Do zebrania wód opadowych i gruntowych najlepszy będzie drenaż. Taka instalacja składa się z rur perforowanych, które ułożone są w obsypce filtracyjnej. Należy także zastosować studzienki osadowe. Rury drenarskie powinny leżeć obok siebie, tworząc niewielki spadek, tak by woda grawitacyjnie spływała do wyznaczonych miejsc. Na samym końcu bardzo dużą rolę pełni obsypka np. żwirowa, która pozwala na przesączanie wody do rur. Taką inwestycję należy powierzyć profesjonalistom

Po drugie: tworzenie ogródka skalnego z półkami

Bardzo efektownie prezentują się półki skalne w ogrodzie. Jeśli teren nie tworzy naturalnych wzniesień, które można formować, wystarczy nawieźć ziemi, by uzyskać podobny efekt. Aby półki były stabilne potrzebne jest ich wzmocnienie i tu sprawdzi się elka betonowa. Podtrzyma nawet duże warstwy ziemi i sprawi, że aranżacja będzie trwała, a tym samym wysiłek włożony w stworzenie ogrodu nie pójdzie na marne. Między półkami można stworzyć kaskadę wodną spływającą do oczka w ogrodzie.

Po trzecie: elki betonowe niezbędne do utwardzania terenu i podtrzymywania skarp

Niewątpliwie niezbędne jest zastosowanie elek betonowych, które można określić rozwiązaniem na miarę XXI wieku. Przede wszystkim zapewniają one maksimum bezpieczeństwa, gdyż są niezwykle stabilne. Nie są również nasiąkliwe. Dzięki temu stanowią także barierę zabezpieczającą przed zalaniem. Posiadają bardzo dużą odporność na napieranie, zatem można je stosować nawet w trudnych gruntach. Stanowią barierę dla osuwania się ziemi. Elka betonowa może być także zastosowana w ogrodzie, gdzie występują uskoki ziemne. Aby jeszcze bardziej zwiększyć trwałość takiego rozwiązania, należy pamiętać o podsypaniu konstrukcji z każdej strony. Taki materiał nie jest bardzo kosztowny. Elki betonowe wyglądają bardzo estetycznie i mogą stanowić także świetną ozdobę.

Po czwarte: aranżacja ogrodu na podmokłym terenie

Po zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń można przejść już do samej aranżacji. Tutaj możliwości jest wiele. Dla miłośników stylu klasycznego polecamy tuje, obsypane korą ozdobną i kamienie ozdobne. Można także zdecydować się na ogród w stylu angielskim, który nawiązuje do naturalnych ogrodów krajobrazowych. Ma on w sobie nutę nonszalancji. Najlepiej zagospodarować pod niego duże działki, na których rosną drzewa. Bardzo ważne są też nawierzchnie. Tutaj rekomendujemy kamienne, żwirowe, ale i betonowe, ażurowe, które często przerośnięte są trawą bądź też płożącymi roślinami. Również świetnie prezentuje się ogród wiejski, który zachwyca dużą ilością kwiatów, ziół, warzyw i drzew owocowych. Można tutaj stosować drewniane pergole. Ponadto świetnie prezentują się altany obrośnięte pnączami. Jeśli wykonanie całkowitego odwodnienia jest trudne i grunt pozostaje wilgotny, to można stworzyć przydomowe wrzosowisko. Wybór roślin, które preferują stale wilgotną glebę będzie tutaj konieczny. Dla miłośników intensywnych kolorów polecamy ogrody japońskie, które zachwycają bogactwem flory i niezwykłym zapachem, który urzeka i fascynuje.

Stworzenie ogrodu na podmokłym terenie wymaga zdecydowanie więcej pracy. Efekt może być jednak oszałamiający. Warto korzystać z drenażowania i wzmocnień w postaci elek betonowych.

Kategorie
Ogród i Pielęgnacja