Warsztat w gospodarstwie. Jak go wyposażyć?

W każdym profesjonalnym gospodarstwie rolnym powinno znaleźć się miejsce dla nawet niewielkiego warsztatu. Jako naród jesteśmy dobrze znani z pasji do majsterkowania. W przypadku farmerów nie jest to jednak hobby, a zwyczajnie konieczność, bo kiedy w środku pracy zepsują się jakieś części do maszyn rolniczych, to trzeba je jak najszybciej wymienić i kontynuować pracę. Do takiego zadania niezbędne będą narzędzia, zarówno te manualne jak i elektryczne. Dobry warsztat to szansa na tanie i dobre wykonanie niezbędnych napraw. Co więc powinno znaleźć się w warsztacie przy gospodarstwie rolnym?

Wyposażenie warsztatu

Budowanie zaplecza technicznego w naszym warsztacie powinniśmy zacząć od klasycznych narzędzi, czyli takich, które są bardzo często używane i być może niektóre z nich posiadasz już na stanie. Aby mieć możliwość naprawy rozmaitych usterek warto nabyć różnego rodzaju klucze. Powinniśmy posiadać minimum kilka rodzajów, ponieważ każdy z nich służy do czegoś innego. Właśnie dlatego rolnik powinien posiadać zarówno klucze płaskie, jak i imbusowe czy nasadowe. Wyposażenie warsztatu to także inne podstawowe narzędzia, takie jak: młotek, śrubokręty czy nożyce. Dodatkowo warto posiadać kombinerki, poziomicę czy piłki ręczne do metalu lub drewna. Z pewnością przy drobnych remontach przyda się także miarka czy mikrometr. W każdym dobrze wyposażonym warsztacie znajdują się także różnego rodzaju elementy złączne, takie jak gwoździe, śruby, nakrętki, wkręty czy podkładki.

Narzędzia i elektronarzędzia

Ogólnodostępne narzędzia poradzą sobie znakomicie z drobniejszymi naprawami. Czasem jednak mamy do czynienia z poważniejszymi awariami, do których należy wykorzystać bardziej zaawansowane maszyny. Właśnie z tego powodu na wyposażenie warsztatu powinny składać się także elektronarzędzia. Aktualnie wiertarki, wkrętarki czy szlifierki znajdują szerokie zastosowanie w gospodarstwie i są najczęściej zasilane akumulatorami, dzięki czemu są bardzo wszechstronne i poradzą sobie nawet w niewygodnych miejscach. Skoro mówimy o gospodarstwie rolnym to warto wspomnieć o typowych elektronarzędziach używanych w tym środowisku. Zależnie od potrzeb warto rozważyć zakup piły łańcuchowej, podkaszarki czy też innych narzędzi ogrodowych. Dobrze wyposażone warsztaty rolnicze mają także na stanie bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak sprężarki, spawarki czy nitownice. Jeżeli posiadamy na to odpowiednią ilość miejsca, to warto także zainwestować w imadło, które ułatwi obróbkę różnego rodzaju materiałów.

Części do maszyn rolniczych

Każdy rolnik wie, jakim problemem może stać się uszkodzona część rolnicza w samym środku pracy. Zazwyczaj takie awarie, jak na nieszczęście zdarzają się, gdy czas nas goni, na przykład w czasie żniw. Nie wszystkie awarie da się w szybki i łatwy sposób naprawić i czasem potrzebna będzie wymiana części. Aby nie stresować się za bardzo, warto zrobić sobie listę najczęściej wymienianych części do maszyn rolniczych i zakupić je zawczasu. Posiadanie w warsztacie zapasowej opony, lemiesza czy łańcucha jest wskazane, jeżeli chcemy zapewnić sobie spokój ducha podczas intensywnej pracy. Pamiętajmy, że kupując części możemy sporo zaoszczędzić dokonując zakupu zamienników w internetowych sklepach rolniczych. Części zamienne dostępne są w korzystnych cenach, a jakością w zupełności dorównują oryginałom.

Kategorie
Maszyny i Urządzenia