Studnia – rozwiązanie, które się nie starzeje

Kiedyś studnia znajdowała się przy każdym domu, dzisiaj spotykana jest już coraz rzadziej – ze względu na dostęp do sieci wodociągowych. Studnie nadal jednak cieszy się dużą popularnością.ze względu na swoją funkcjonalność.

Studnie są budowane w szczególności wtedy, gdy istnieje możliwość podłączenia budynku do sieci miejskiej. Wówczas jest to zwykle jedyne rozwiązanie, aby dom jednorodzinny czy inny obiekt mógł być zaopatrywany w świeżą wodę. Dzisiaj jednak czerpanie wody ze studni tak, jak przed laty nie jest już konieczne – do dyspozycji jest szeroka gama urządzeń technicznych, między innymi pomp i rurociągów, za sprawą których możliwy jest stały i wygodny dostęp do wody.

Proces budowania studni w XXI wieku

Zbudowanie studni nie jest w dzisiejszych czasach tak skomplikowane jak jeszcze kilkanaście lat temu. Najczęściej użytkownicy decydują się na się na studnie wiercone, czyli głębiowe, ponieważ dzięki nim można uzyskać dojście do czystej wody o bardzo dobrych parametrach. Do tego celu wykorzystuje się specjalne wiertła, tak jak jest to w przypadku znanego i cenionego producenta – Staltechnika. Wiertła bowiem pozwalają na uzyskanie w odpowiednim miejscu odpowiednio głębokiego otworu. Studnie głębinowe pobierają wodę z pokładów skalnych, dlatego zazwyczaj ich głębokość wynosi od 15 do 20 metrów.

Wybranie miejsca na studnie – kwestia dyskusyjna

Dobranie odpowiedniego miejsca na zbudowanie studni jest kolejną sprawą, która może stanowić problem. W zasadzie do wody można dowiercić się niemalże wszędzie, co oznacza, że efekt finalny zależy od głębokości wiercenia, co z kolei ma związek z budową geologiczną terenu… dlatego bez fachowej wiedzy przy budowaniu studni się nie obejdzie.

Warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy prawdziwych ekspertów w tej dziedzinie, którzy wiedzą jakie wiertła się sprawdzą przy konkretnej budowie terenu, wskażą miejsca w których studnia będzie mogła być wybudowana najniższym kosztem przy zachowaniu wysokiej jakości.

Czy można wybudować studnię samodzielnie?

Samodzielne wybudowanie studni nie jest niemożliwe, niemniej jednak ryzykowne i wymaga wiele pracy. Czas, który należy w taką budowę włożyć plus cena materiałów oraz czas na naukę o technice budowania często znacznie przewyższa w kosztach zatrudnienie fachowców.

Kategorie
Poradniki