Czy odzież BHP wpływa na bezpieczeństwo pracy?

Odzież BHP w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo pracy, niezależnie od tego, jaki jest jej charakter. Bez odpowiednio dobranej odzieży nie da się przecież prawidłowo wykonywać pewnych obowiązków w zakładzie pracy.

Ciągła troska o własne zdrowie nie wpływa zbyt dobrze na wydajność pracy, a poza tym można mieć pewność, że pracownik będzie czuł się wtedy zestresowany i będzie popełniał masę błędów. Odzież robocza musi być więc dobrana z głową, dlatego właściciele zakładów pracy powinni zadbać o wszelkie aspekty bezpieczeństwa przed dopuszczeniem pracowników do wykonywania swojego zawodu. Mowa tutaj głównie o tym, aby nie narazić ich na żadną krzywdę, niektóre maszyny są niebezpieczne, więc odpowiednio dobrane wyposażenie jest w tym przypadku niezbędne.

Ważna rola obuwia roboczego

Obuwie ochronne odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracy. Wiadomo, że na stanowisku często ma się styczność z ciężkimi przedmiotami, którymi można wyrządzić sobie sporą krzywdę. Takich sytuacji jest mnóstwo, ale można się przed nimi udanie zabezpieczyć. Wystarczy tylko zakupić pracownikom buty robocze, w odpowiednich rozmiarach. Wtedy też stopy będą zabezpieczone np. przed upadkiem na nie dużych narzędzi, typu śrubokręty, klucze, czy też poszczególne elementy maszyn. Poza tym można się w ten sposób zabezpieczyć przed gorącymi substancjami, które mogą poparzyć stopę pracownika. Jak widać wyraźnie bez takiego obuwia nie powinno się zjawiać na swoim stanowisku pracy, więc pracownicy zostawiają je w specjalnych szafkach, aby o nich nie zapomnieć.

Ubrania pracownicze przechowywane w magazynach

Ubrania pracownicze, które dostarczane są pracownikom na co dzień są przechowywane w specjalnych magazynach, dzięki czemu w pewnym momencie odpowiedzialna za to osoba może wejść do magazynu i przydzielić ubranie danej osobie. Oczywiście zawsze istnieje możliwość ich wymiany, gdy ktoś np. dostanie za dużą koszulkę lub bluzę i nie będzie mógł swobodnie w swoim ubraniu wykonywać pewnych obowiązków służbowych. Takie sytuacje się zdarzają, dlatego też w magazynach do wyboru ma się wiele rozmiarów, tak aby żaden pracownik nie został pokrzywdzony przy przydziale, w końcu najważniejsze podczas realizowania obowiązków jest zdrowie ludzkie.

Kategorie
Poradniki