Zastosowanie pomp śrubowych

Od momentu stworzenia pierwszej pompy inżynierowie wymyślili wiele odmian mechanizmów wtryskowych, z których każdy ma swoje zalety.

Niektóre są bardzo powszechne, inne są używane tylko w specjalnych warunkach. Pompy śrubowe zostały pomyślane, jako urządzenia do pompowania cieczy i roztworów o wysokiej lepkości.

Zastosowanie pomp śrubowych

Uznano zastosowanie takich urządzeń jak pompy śrubowe w wielu gałęziach przemysłu, na przykład w przemyśle spożywczym, chemicznym, tekstylnym, obróbce metali itp. W budownictwie pompy śrubowe stosowane są przy mieszankach samopoziomujących do podłóg i pokryć dachowych. Z biegiem czasu technologia ta stała się bardziej udoskonalona i dziś pompy śrubowe z powodzeniem działają w dziesiątkach tysięcy studni na całym świecie. Inżynierowie zajmujący się wydobyciem ropy naftowej uważają te pompy są najbardziej obiecujące.

Ponadto, pompy śrubowe służą do odwadniania gazu ziemnego, ogrzewania budynków, produkcji wody mineralnej i wielu innych. Są również aktywnie wykorzystywane, jako pompy dozujące. Wśród właścicieli studni, pompy śrubowe domowe stały się bardzo popularne, ponieważ można je wykorzystać w obecności znacznej ilości piasku w wodzie. W takich warunkach pompy odśrodkowe szybko się zużywają, a pompy wibracyjne nie mogą być używane z powodu negatywnego wpływu drgań na dno źródła.

Pompy śrubowe nie wibrują i tolerują obecności stałych zanieczyszczeń mechanicznych. Każdy sprzęt może ulec uszkodzeniu. Szczególnie dotkliwie odczuwają to mieszkańcy prywatnych domów, gdy dojdzie do awarii pompy. Naprawa pomp głębinowych własnymi rękami w przypadku braku serwisu to czasami jedyny sposób na zaopatrzenia w wodę. Podłoże w piwnicy niesie wiele niebezpieczeństw, woda jest szczególnie niepożądana dla fundamentu. Pompa do wypompowania wody z piwnicy rozwiązuje ten problem.

Zalety i wady pomp śrubowych

Popularność pomp śrubowych wiąże się z następującymi cechami:

Sprawność pomp jest stosunkowo wysoka od 50% do 70%.

Może pompować płyny o znacznie wyższej lepkości niż pompy wirowe, zapewniając jednocześnie wyższe ciśnienie.

Zasada działania pompy śrubowej eliminuje pojawianie się pulsacji w przepływie cieczy, charakterystycznych dla niektórych typów urządzeń.

Pompy śrubowe są klasyfikowane, jako samozasysające, a głębokość zasysania może osiągnąć 8,5 m.

Konstrukcja pompy jest niezwykle prosta i zawiera tylko jedną ruchomą część. Zawory i inne elementy, w których mogą występować zatory, nie mają zastosowania.

Odpowiednia instalacja, obsługa i konserwacja urządzenia są uproszczone. Pompa charakteryzuje się niskim poziomem hałasu.

Jak każdy sprzęt, istnieją pompy śrubowe i ich słabe punkty:

Proces produkcyjny jest złożony i drogi. Nie ma możliwości zmiany objętości roboczej. Pompa ma słaby punkt w postaci stojana, który jest wykonany z polimeru. Takie części mają następujące niepożądane właściwości: podczas pracy bezczynnej bardzo szybko otrzymuje nieodwracalne uszkodzenie, w temperaturach powyżej 150 stopni topi się.

Kategorie
Maszyny i Urządzenia