Usuwanie tłustych plam ze ściany

Tłuste plamy na ścianach są przeważnie trudne do usunięcia. Na szczęście nie zawsze konieczne będzie przeprowadzanie remontu i malowanie ścian, aby się ich pozbyć. Zobacz jakie są sprawdzone domowe sposoby na usuwanie tłustych plam.

Usuwanie świeżych tłustych plam

Jeśli plama powstała dosłownie przed chwilą to jest szansa, że dasz radę ją usunąć bez konieczności przeprowadzania remontu. W miejscu zabrudzenia należy przyłożyć bibułę lub papierowy ręcznik i delikatnie zebrać tłuszcz z powierzchni. Nie pocieraj, ale tylko dociskaj papier do ściany, a następnie miejsce posyp mąką ziemniaczaną lub talkiem, ponieważ mają one właściwości absorpcyjne. Po upływie kilku godzin delikatnie oczyść miejsce zabrudzenia i przetrzyj je czystą szmatką nasączoną wodą z płynem do zmywania. Najlepiej w tym przypadku działają płyny zawierające kwasy owocowe.

Inne domowe sposoby

Do usuwania nowopowstałych tłustych plam można wykorzystać jeszcze dwa inne patenty. Pierwszym z nich jest spryskanie powierzchni dobrym płynem do mycia okien, który rozpuszcza tłuszcz. Po upływie kilkunastu minut plamę należy przetrzeć ciepłą wodą. Można też na zabrudzone miejsce nanieść trochę pianki do golenia. W tym przypadku należy poczekać ok. 2-3 godzin i dopiero wtedy delikatnie zetrzeć piankę i przemyć miejsce wodą.

Utrwalone tłuste plamy

W przypadku plam, które są na ścianie od dawna takie proste domowe sposoby niestety mogą okazać się niewystarczające. Aby skutecznie się ich pozbyć należy usunąć warstwę farby, a nawet znajdującego się pod nią tynku. Następnie powstały ubytek wypełniamy gładzią gipsową lub tynkiem o małej ziarnistości. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak wybrać odpowiednią masę szpachlową wejdź tu: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/buduj-z-nami/gladz-szpachlowa-gotowa-czy-w-proszku Kolejnym krokiem jest wyszlifowanie powierzchni i dopiero ponowne pomalowanie ściany.

Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz uniknąć bałaganu, to możesz też po prostu nałożyć na zabrudzoną powierzchnię specjalną farbę gruntującą, która tworzy nieprzepuszczalną powłokę. Dzięki temu chłonność podłoża jest wyrównana i tłuste plamy nie będą „przebijać się” na nowej warstwie farby.

 

Kategorie
Poradniki