Okna PCV w budownictwie

W ostatnim czasie coraz więcej, zarówno złego jak i dobrego można usłyszeć o budownictwie energooszczędnym, które z założenia ma nie tylko chronić w pewnym stopniu środowisko naturalne, ale również zmniejszać koszty związane z eksploatacją i codziennym utrzymaniem domowego gospodarstwa. Jednym z elementów stosowanych w tym typie budownictwa są okna PCV, których charakterystyczną cechą jest wręcz minimalny współczynnik przenikania ciepła.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że okna energooszczędne, pod względem wizualnym nie różnią się one od klasycznych okien. Ta naprawdę różnice wizualne polegają jedynie na grubości ram ( tu warto wiedzieć, że im większa grubość ramy, tym mniejsze przenikanie ciepła). Inne efekty są w obu przypadkach niemal identyczne, trudne czy wręcz niemożliwe do rozróżnienia. Aby możliwe było utrzymanie współczynnika przenikania ciepła na właściwy poziomie, w oknach uznawanych za energooszczędne, stosowana jest znacznie większa niż w klasycznych oknach liczba specjalnych powietrznych komór.

Kolejna różnica pomiędzy oknami klasycznymi a tymi energooszczędnymi dotyczy szybowych pakietów. W przypadku energooszczędnej stolarki okiennej, pakiety takie składają się z kilku tafli szyb, które oddzielone są od siebie przy pomocy specjalnych komór wypełnionych argonem. Dla zwiększenia efektu i uzyskania większej przewagi nad klasycznymi oknami, w tym przypadku bardzo często stosuje się również niewidoczne niskoemisyjne powłoki czy specjalną (przezroczystą) termoizolacyjną folię.

Choć wydawać by się mogło, że stosowanie energooszczędnych okien ma mnóstwo zalet, to jednak w dalszym ciągu to dość duża inwestycja, dlatego też wielu inwestorów już na etapie planowania taką możliwość odrzuca. Powstanie takich okien wymaga wykorzystania bardzo skomplikowanych procesów produkcyjnych, dlatego też ich cena jest odpowiednio wysoka (w porównani do tych najbardziej klasycznych modeli). Za okna dedykowane do stosowania w domach pasywnych należy często zapłacić nawet 2000-3000 zł, co w zależności od powierzchni nieruchomości może okazać się wydatkiem ogromnym.

Czy stosowanie okien energooszczędnych jest rzeczywiście opłacalne? Na to pytanie ta naprawdę nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to, czy jest to rozwiązanie korzystne i ekonomiczne czy też nie, determinuje bardzo wiele czynników, w mniejszym bądź większym stopniu zależnych od siebie. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie rolet i okien a praktycznie każdy producent rolet ma w swojej ofercie również okna. Rozważając zastosowanie w swoim domowym gospodarstwie takiego rozwiązania zawsze warto samodzielnie (co jest zadaniem wbrew pozorom niezwykle prostym) przeprowadzić kalkulację grzewczej oszczędności. Najistotniejszymi czynnikami w takiej kalkulacji jest charakterystyka regionu, w którym nieruchomość się znajduje oraz rodzaj wykorzystywanego w okresie grzewczym opału.

Warto wyraźnie zaznaczyć, że z całą pewnością stosowanie energooszczędnych okien będzie fatalnym rozwiązaniem w przypadku wszystkich tych osób, które zamieszkują budynki o fatalnej izolacji. W tym przypadku bowiem im większe jest zapotrzebowanie energetyczne domu, tym opłacalność całego przedsięwzięcia będzie zdecydowanie niższa, a wręcz okazać się może, że inwestor na takim posunięciu straci mnóstwo pieniędzy i nerwów.

Kategorie
Poradniki