Na czym polega wentylacja z odzyskiem ciepła

Nikt z nas nie żyje w szczelnie zamkniętym domu. Gdyby tak było szybko zabrakłoby nam powietrza. Każdy, nawet najstarszy budynek wyposażony jest w kominy wentylacyjne, które pozwalają na grawitacyjną wymianę powietrza.

Niestety, nie jest to rozwiązanie wolne od wad. Wymiana powietrza doprowadza bowiem do utraty ciepła. Nic więc dziwnego, że nowoczesne budownictwo wykorzystuje rozwiązania, które pozwalają na zminimalizowanie tego zjawiska. Jednym z nich jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Czym jest? Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest ten rodzaj wentylacji?

W przeciwieństwie do popularnej w naszym kraju wentylacji grawitacyjnej w przypadku wentylacji mechanicznej mamy do czynienia nie z pionowymi kominami a poziomymi kanałami, przez które wtłaczane jest czyste powietrze. Jednocześnie mechaniczne wentylatory odprowadzają powietrze “zużyte” z wnętrza naszego domu. Co ważne, powietrze to napotyka na rekuperator, czyli urządzenie, które stanowi wymiennik ciepła. Dzięki temu wraz z odprowadzaniem powietrza nie odprowadza się energii cieplnej, dzięki czemu możemy zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń.

Czy warto zainstalować ten rodzaj wentylacji?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które po raz pierwszy słyszą o możliwości korzystania z wentylacji z odzyskiem ciepła. Tymczasem odpowiedź na to pytanie jest oczywista – jak najbardziej warto zdecydować się na taki krok. Co prawda, zainstalowanie systemu wentylacji w domu jednorodzinnym to wydatek od 10 do 30 tys. zł, niemniej jednak oszczędności energii na poziomie 70-80 procent sprawiają, że wydajemy znacznie mniej na ogrzewanie domu. Dzięki temu inwestycja ta zwraca się już po ok 10 latach.

Podsumowując, nowoczesna wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, dzięki któremu możemy cieszyć się świeżym powietrzem w naszym domu bez konieczności godzenia się na utratę ciepła. Jeśli metoda ta wydała ci się atrakcyjna i myślisz o zastosowaniu jej w swoim domu koniecznie odwiedź stronę https://www.bartosz.com.pl/. Znajdziesz tam wiele cennych porad oraz ciekawą ofertę.

Kategorie
Dom i Mieszkanie