Mieszkanie dwupoziomowe – jak je sensownie urządzić?

Mieszkania dwukondygnacyjne pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno. Pierwsze zaczęły powstawać w latach dziewięćdziesiątych, ale dopiero w ostatniej dekadzie możemy mówić o znaczącym wzroście popularności tego rodzaju nieruchomości. Dwupoziomowy apartament często traktuje się jako namiastkę jednopiętrowego domu, ponieważ posiada podobną konstrukcję i bywa równie funkcjonalny.

 

Najpopularniejszy podział mieszkania dwukondygnacyjnego

Jak łatwo się domyślić przestrzeń mieszkania najłatwiej jest podzielić na górną oraz dolną kondygnację. Wynika to nie tylko z faktycznego rozłożenia pomieszczeń na dwóch poziomach, ale również z faktu, że obydwu kondygnacjom praktycznie jest przypisać osobną funkcję. Najczęściej wymienia się podział mieszkania na dolną kondygnację publiczną oraz górną prywatną. Na dolną przestrzeń składa się salon, kuchnia oraz inne pomieszczenia, w których swobodnie mogą przebywać zaproszeni goście oraz lokatorzy mieszkania. Natomiast górna kondygnacja może zawierać sypialnie oraz domowe biura, które stanowią bardziej indywidualne przestrzenie. Jako główną zaletę takiego rozwiązania można wymienić fakt, że przebywając w górnej kondygnacji zazwyczaj nie dobiegają odgłosy z dolnych przestrzeni, co nie jest tak oczywiste w przypadku sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. Dodatkowo taki podział znacząco niweluje potrzebę częstego wchodzenia i schodzenia po schodach, co bywa bardzo uciążliwe dla lokatorów dwupoziomowych mieszkań.

Inne zastosowania dwupoziomowego mieszkania

Pozostając przy najbardziej sensownym podziale mieszkania na dwie konsygnacje możemy wymienić jeszcze kilka jego funkcji. Po pierwsze dwupoziomowe mieszkanie stanowi doskonałe rozwiązanie dla rodzin wielopokoleniowych. Oczywiście w wielu przypadkach możemy pozostać przy podziale apartamentu na część publiczną oraz prywatną, ale w sytuacji, w której mieszkają z nami starsi członkowie rodziny warto zastanowić się, czy nie lepiej zakwaterować lokatorów w podeszłym wieku w dolnej części mieszkania, a młode osoby w górnej. Pozwala to, po pierwsze, ograniczyć starszym ludziom konieczność wchodzenia po schodach, a po drugie zapewnić większą prywatność poszczególnym parom małżonków.

Drugim ciekawym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnej przestrzeni do mieszkania i do pracy. Jest to szczególnie korzystna opcja dla osób spełniających się artystycznie, zatrudnionych zdalnie lub działających jako freelancerzy. Przy takiej opcji można potraktować dół mieszkania jako część mieszkalną, a górne piętro jako pracownię artystyczną lub biuro. Niektóre osoby do tego stopnia dzielą przestrzeń mieszkania, że górną przestrzeń zamieniają w nieduży kompleks biurowy, w którym prowadzą własny biznes.

Ostatnim rozwiązaniem, choć nie tak popularnym jak powyższe, jest wynajem jednej z kondygnacji innym lokatorom. Opcja ta nie cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ ludzie nabywają dwupoziomowe mieszkanie w konkretnym celu i nie leży w ich interesie odstąpienie części zakupionej powierzchni. Na wynajęcie kondygnacji decydują się więc jedynie osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebują dodatkowych pieniędzy na utrzymanie apartamentu. Należy również pamiętać, że mieszkania dwupoziomowe zostały w konkretny sposób zaprojektowane i nie każde można zmodyfikować do tego stopnia, żeby jedna rodzina lub grupa lokatorów zamieszkiwała którąś kondygnację nie naruszając prywatności drugiej.

Jak zaaranżować mieszkanie dwupoziomowe?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dostępnych rozwiązań jest nieskończenie wiele oraz każdy właściciel nowego mieszkania dwupoziomowego ma indywidualne gusta. Można jednak wymienić kilka najbardziej popularnych propozycji, które ułatwią dokonanie odpowiedniego wyboru.

Przeglądając katalogi nieruchomości można zauważyć, że dużo mieszkań dwupoziomowych posiada jasne barwy ścian oraz mebli. Nie wynika to jedynie z aktualnej mody, ale z faktu, że biel optycznie powiększa przestrzeń oraz rozjaśnia mieszkanie. Osobom, które szukają w apartamencie dwukondygnacyjnym namiastki wolnostojącego domu, polecić można ciepłe kolory oraz drewniane meble i elementy dekoracyjne. Tego typu zestawienie stylistyczne typowe jest dla wolnostojących domów rodzinnych, dlatego lokatorzy będą mogli posiąść wrażenie, że nie mieszkają w bloku. Jeżeli właściciel mieszkania zdecyduje się znacząco rozdzielić funkcję dolnej oraz górnej kondygnacji, to może również zastosować inny wystrój poszczególnych poziomów – przykładowo część mieszkalną przyzdobić ciepłymi barwami, a przestrzeń biurową szarym lub białym kolorem.

Jak wykorzystać przestrzeń, którą zajmują schody?

Wiele osób narzeka, że mieszkania dwupoziomowe mają oszukany metraż, ponieważ część dostępnej powierzchni zajmują ukośne schody prowadzące na górną kondygnację. Na szczęście spadek schodów nie jest z reguły tak niski, żeby nie można było wykorzystać powierzchni znajdującej się pod szczeblami. Przestrzeń ta doskonale sprawdzi się jako magazynek, a w szczególności miejsce przechowywania odkurzacza lub innych sprzętów domowych, do których warto mieć szybki dostęp. Jeżeli ktoś nie lubi trzymać klamotów na widoku, to może również pomyśleć o zabudowaniu wolnej powierzchni, czyli wybudowaniu niewielkiej komórki pod schodami.

 

Kategorie
Dom i Mieszkanie