Mieszkanie deweloperskie czy z rynku wtórnego – co wybrać?

Jakie mieszkanie kupić – deweloperskie czy z rynku wtórnego? To pytania zadaje sobie praktycznie większość osób, które stają przed koniecznością zakupu mieszkania. Wybór wcale nie jest taki trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy poznać zalety i wady obu rozwiązań i podjęcie decyzji nie będzie wówczas problemem.

Mieszkania z runku wtórnego

Ich największą wadą jest to, że nie są nowe. Często przed wprowadzeniem konieczne jest wykonanie szeregu prac remontowych i zmian. Zamiast od razu urządzać mieszkanie po swojemu trzeba najpierw usunąć to, co zostało po poprzednich właścicielach, a co niekoniecznie się podoba. Warto wiedzieć, że takie mieszkania tracą na wartości. Nie są już przecież nowe. Na próżno szukać tu też różnych, nowoczesnych rozwiązań jak np. windy, podziemne parkingi, nowoczesne systemy grzewcze.

Wbrew pozorom mieszkania z rynku wtórnego wcale nie są tańsze. Kupując je trzeba się liczyć z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi kilka procent od wartości mieszkania. Jest to więc wcale niemała sumka.

Mieszkania deweloperskie

Cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem. Nic dziwnego – nowe mieszkania mają jedną zasadniczą przewagę nad mieszkaniami z rynku wtórnego – są nowe. To oznacza, że nie trzeba niczego wyrzucać, skuwać, przenosić. Wchodzisz na nowe, czyste i puste mieszkanie, które od razu urządzasz po swojemu.

Wartość mieszkań deweloperskich rośnie, dlatego jest to najlepsza inwestycja. Nawet jeśli za lat kilka bądź kilkanaście będziesz chciał je sprzedać – cena będzie wyższa. Nie będziesz więc stratny. Nowe mieszkania to szereg udogodnień, które nie tylko podnoszą komfort życia, ale również wpływają na mniejsze rachunki.

Nowe osiedla są też dużo bardziej bezpieczne i nowoczesne, co doceniają zarówno osoby młode jak i starsze, które cenią wygodę i poczucie bezpieczeństwa.

Kupując mieszkania z rynku pierwotnego nie musisz płacić podatku, co nawet przy wyższej cenie mieszkań nowych jest dużą oszczędnością.

Dlatego uważam, że najlepszym rozwiązaniem i najbardziej przyszłościowym jest zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Podobnie uważa zdecydowana większość Polaków, bo jak pokazują liczne badania ponad 70% kupujących kupuje na rynku pierwotnym. A frazy nowe mieszkania na sprzedaż przemyśl są zdecydowanie częściej wpisywane do wyszukiwarki niż frazy mieszkania z rynku wtórnego przemyśl.

Kategorie
Dom i Mieszkanie