Mieszkania z rynku pierwotnego

Własne mieszkanie to marzenie większości z nas. I większość z nas przez całe swoje dorosłe życie myśli, rozmawia lub marzy o mieszkaniu. Własne mieszkanie to dobro ekonomiczne, lokata kapitału, wieloletnia inwestycja lub po prostu swoje miejsce na ziemi.

Nieruchomość to dobro, które może być przekazywane z pokolenia na pokolenie, stanowić zabezpieczenie wierzytelności czy rodzinne gniazdo. Niestety każde mieszkanie, nawet to najmniejsze ma swoją cenę i to najczęściej wygórowaną.

Jak szukać mieszkania?

Zaczynając poszukiwanie własnego mieszkania przede wszystkim należy sobie postawić pytanie, na jakim rynku będziemy go poszukiwać. Czy w kręgu naszych zainteresowań są nowe mieszkania, czy z rynku wtórnego. Czy stać nas na mieszkania od dewelopera czy rozglądamy się wśród ofert sprzedaży nieruchomości. Zarówno rynek pierwotny jak i rynek wtórny ma swoje plusy i minusy. Mieszkania od dewelopera, uczciwego oczywiście, dają pewność pochodzenia lokalu, raczej nikt nie będzie w nim zameldowany. Nowe mieszkanie daje też gwarancje braku usterek czy niedoróbek. Deweloper jest bowiem zobowiązany do usunięcia wszystkich uchybień na własny koszt. Dlatego przy zachowaniu ostrożności i ograniczonego zaufania, mieszkania od dewelopera dają spokój na wiele lat.

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Często w obiegu nieformalnym słyszy się o mieszkaniach w stanie deweloperskim. Tymczasem taki termin nie istnieje. Poszczególne elementy wykończenia danego lokalu czy obiektu pozostawione w tzw. stanie deweloperskim zależą wyłącznie od umowy podpisanej pomiędzy stronami na sprzedaż konkretnego lokalu. Najczęściej pod terminem stanu deweloperskiego otrzymujemy lokal w stanie surowym, takim, który umożliwia nabywcy od razu rozpoczęcie prac wykończeniowych. Deweloper kończąc swoje zadania oddaje obiekt ocieplony, z doprowadzonymi przyłączami, przygotowanymi ścianami i podłogami do dalszych prac. W przypadku zakupu domów nabywca otrzymuje obiekt z gotową elewacją i zagospodarowaną przestrzenią wokół obiektu.

Jednak ostateczny stan lokalu zależy od oferty dewelopera. Niektórzy z nich oferują klientom tzw. podwyższony stan deweloperski albo określone pakiety, na które klient może się zgodzić lub nie. Bardzo często można też indywidualnie negocjować stan odbieranego mieszkania z deweloperem.

Kategorie
Dom i Mieszkanie