Jaki domek ogrodowy kupić? Domek drewniany czy z tworzywa sztucznego?

Domek ogrodowy to doskonałe miejsce do przechowywania. Schować w nim można narzędzia, sprzęty i akcesoria ogrodowe, meble, zabawki dla dzieci i wiele innych przedmiotów. Jaki domek wybrać? Podpowiadamy!

 

Czy warto kupić domek ogrodowy?

Wiele osób zapewne zastanawia się, czy w ogóle warto stawiać w ogrodzie domek. Przecież trzeba na niego przeznaczyć przestrzeń, poza tym – nie zawsze może dobrze wpasować się w otoczenie. Prawda jest jednak taka, że jeśli nie posiada się wystarczająco dużego garażu, ani innego miejsca do przechowywania w domu to taki domek jest niemalże koniecznością. Do dbania o ogród potrzebnych jest wiele narzędzi i sprzętów, trzeba je mieć więc gdzie przechować. Nie mówiąc o sprzęcie do rekreacji: meblach, leżakach, basenach i akcesoriach do nich. Po sezonie dobrze jest je mieć gdzie ukryć. Domek nie tylko pozwala na przechowywanie rzeczy, ale też chroni je przed kradzieżą, a także wpływem warunków atmosferycznych.

 

Jaki domek ogrodowy kupić?

Oczywistym jest, że domek narzędziowy można samodzielnie zbudować. Jest to jednak dość pracochłonne i wymaga podstawowych umiejętności stolarskich. Nie mówiąc o tym, że potrzeba do tego odpowiednich narzędzi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na gotowy produkt. Różnego rodzaju domki ogrodowe do przechowywania narzędzi zebrane są na stronie https://www.homebook.pl/produkty/domki-ogrodowe, gdzie w prosty sposób można je ze sobą porównać. Wśród nich dominują konstrukcje z dachem jedno- i dwuspadowym. Najlepiej by domek miał minimum 200×130 cm, gdyż dzięki temu pomieści to, co najpotrzebniejsze. Oczywiście jeśli dysponuje się większą powierzchnią, to warto z tego skorzystać. Dobrze, jeśli narzędziownik jest na planie kwadratu lub prostokąta. Do wyboru są domki drewniane, plastikowe i metalowe – na jaki postawić?

 

Drewniany domek narzędziowy

Najpopularniejszym budulcem domków narzędziowych jest drewno. Wybierane jest z uwagi na to, że jest przyjazne środowisku, a także dobrze wpasowuje się w zieleń ogrodu. Narzędziownie wybudowane z wysokiej jakości drewna są trwałe i estetyczne. Domki drewniane niestety wymagają systematycznej konserwacji, są też dość drogie i trudniejsze w transporcie. Rzadko sprzedawane są razem z podłogą, wymagają więc pewnego podłoża.

 

Domek ogrodowy z tworzywa sztucznego

Domki wykonane z tworzywa sztucznego, czyli plastiku (PCV) są praktycznie bezobsługowe. Nie trzeba ich malować, impregnować itp. Raz na jakiś czas wystarczy po prostu je umyć. Tego typu konstrukcje są też wodoodporne. Co więcej, można je samodzielnie złożyć, a jak trzeba – da się je przenieść w inne miejsce. Są łatwe w transporcie. Zdarza się, że modele ze słabszej jakości tworzywa z czasem płowieją. Jednak nie jest to regułą. Wadą plastikowych domków narzędziowych jest to, że kiepsko komponują się z otoczeniem ogrodu, chociaż pojawiają się modele, których powierzchnia imituje drewno lub kamień.

 

Metalowy narzędziownik do ogrodu

Ostatnią z możliwości jest postawienie w ogrodzie domku metalowego, czyli ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub aluminium. Taki narzędziownik nie jest drogi. Poza tym jest lekki i wytrzymały, o ile wybierze się materiał odporny na korozję. Tego typu domki nie wymagają konserwacji, są odporne na działanie warunków zewnętrznych i promieniowanie UV. Wiele modeli przypomina wyglądem konstrukcje z drewna.

Niestety domki narzędziowe z metalu często nie mają podłogi, wymagają więc przygotowania stabilnego podłoża. Co więcej, metalowe konstrukcje są narażone na kondensację i skraplanie się wody, co może być szkodliwe dla przechowywanych rzeczy, zwłaszcza sprzętów mechanicznych.

Kategorie
Ogród i Pielęgnacja