Jak zbudować dom za mniej niż 200 000 złotych? 4 sposoby na dom tani w budowie

Szukasz możliwości, które pozwolą Ci wybudować tani, ale funkcjonalny i bezpieczny dom? Dowiedz się, gdzie szukać oszczędności, poznaj ekonomiczne rozwiązania technologiczne i sprawdź, co ma największy wpływ na ostateczny koszt budowy. Znajdź wymarzony dom, który spełni wszystkie Twoje wymagania i nie nadwyręży zaplanowanego budżetu!

Wysokie koszty budowy własnego domu sprawiają, że coraz częściej szukamy alternatywnych rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty inwestycji. Na szczęście istnieje coraz więcej projektów domów umożliwiających budowę domu za mniej niż 200 000 zł. Poznaj 4 najlepsze sposoby, które pozwolą Ci ograniczyć wydatki związane z budową domu.

 

1. Wybierz gotowy projekt domu

Projekt architektoniczny ma ogromny wpływ na to, ile będzie kosztowała budowa naszego wymarzonego domu. Budynek o prostej bryle, z nieskomplikowanym dachem i o niewielkim metrażu to mniejsza inwestycja niż wielopiętrowa rezydencja. Najlepszym wyborem w przypadku osób szukających ekonomicznych rozwiązań są gotowe projekty domów. Jest to rozwiązanie dużo atrakcyjniejsze cenowo niż plan przygotowywany na indywidualne zamówienie. Oczywiście każdy projekt wymaga adaptacji, której koszt jest uzależniony od stopnia trudności modyfikacji. Warto więc poświęcić czas na wybranie takiego projektu, który w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. Przy okazji możemy zapytać, czy pracownia projektowa umożliwia nanoszenie na projekcie bezpłatnych poprawek, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

O czym jeszcze warto pamiętać? Konwencjonalne rozwiązania – np. drzwi i okna w standardowym rozmiarze – są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze niż elementy produkowane na zamówienie. Więcej porad na temat finansowego aspektu budowy domu znajdziesz w poradniku pracowni Dobre Domy.

 

2. Ogranicz metraż

Domy tanie w budowie to domy o ograniczonym metrażu. Nie chodzi tu oczywiście o wykreślanie z planu kolejnych pomieszczeń, ale o optymalizację projektu w taki sposób, aby nie dodawać do niego zbędnych elementów. Dobrym rozwiązaniem będzie w tym wypadku dom parterowy z poddaszem użytkowym, które umożliwi nam podzielenie przestrzeni na strefę dzienną (na dole) oraz nocną (na górze). Projekty domów parterowych tanich w budowie powinny uwzględniać łazienki na obydwu poziomach w tym samym pionie, co pozwoli nam na wykonanie jednej instalacji wodociągowej.

Inne sposoby na zaoszczędzenie na budowie dzięki zmniejszeniu powierzchni to:

  • otwarcie kuchni na salon,
  • połączenie pokoju dziennego z jadalnią,
  • umieszczenie wszystkich pomieszczeń niewymagających ogrzewania obok siebie,
  • rezygnacja z kominka (o ile nie wykorzystujemy go do rozprowadzania ciepła) oraz takich elementów jak antresola czy balkony.

 

3. Pokochaj minimalizm

Prosta bryła, nieskomplikowany dach, brak wykuszy i podcieni balkonów – to wszystko w znaczący sposób obniża koszt budowy domu, a dodatkowo sprawia, że tańsze jest również ogrzanie budynku. Dom tani w budowie z powodzeniem może być domem energooszczędnym. Projekty takich domów opracowała pracownia architektoniczna Dobre Domy, która w swojej ofercie zawiera prawie 800 różnych propozycji o powierzchni już od 40 m2.

Istotnym elementem przyszłego domu jest także dach, który może pochłonąć nawet 40% przewidzianego na budowę budżetu! Najtańsze są oczywiście dachy płaskie oraz dwuspadowe, a także niektóre wersje dachów czterospadowych – w wersji z pokryciem blachodachówką. W projektach domów parterowych tanich w budowie pomija się także podpiwniczenia oraz wkomponowanie garażu w bryłę budynku. Jeszcze oszczędniejszym rozwiązaniem jest wykonanie wyłącznie wiaty, pod którą będziemy stawiać samochód. W tym wypadku trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że samochód będzie się nagrzewał i pokrywał szronem.

 

4. Wybierz dobre materiały

Wybór odpowiednich materiałów i zatrudnienie sprawdzonych fachowców ma ogromne znaczenie w kontekście finansowym. Najtańszy sposób budowy domu to tak zwana metoda gospodarcza, która polega na zatrudnianiu sprawdzonych wykonawców do poszczególnych prac zamiast wynajęcia jednej ekipy. Warto również przez chwilę zastanowić się nad technologią budowy naszego wymarzonego domu. Do wyboru mamy już nie tylko cegły czy pustaki, ale również drewniane bale, a nawet domy szkieletowe czy modułowe, stawiane z gotowych elementów, które na placu budowy są jedynie składane w całość.

Jeśli zaś chodzi o same materiały, warto posiłkować się zestawieniem, które powinna dostarczyć pracownia projektowa, i zamienić drogie produkty na odpowiedniki o podobnych parametrach. Oczywiście wszystkie materiały powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł i od zaufanych producentów.

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które zwykle pochłania mnóstwo czasu i pieniędzy. Na szczęście odpowiednia optymalizacja kosztów pozwoli nam na zrealizowanie marzeń o wymarzonych czterech kątach bez konieczności obciążania się kredytem ponad nasze możliwości. Zobacz, jak wybudować dom za nie więcej niż 200 000 zł!

Kategorie
Poradniki