Jak zadbać o bezpieczeństwo garażu?

Kiedy decydujemy się na zamontowanie bramy automatycznej, to robimy to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Wiemy bowiem, że nie tylko będzie to wygodne rozwiązanie. Zautomatyzowana brama pozwoli ochronić nam dom oraz posesję. Sam garaż będzie też maksymalnie zabezpieczony.

Dwa wymiary zabezpieczeń

Brama garażowa jest zabezpieczeniem w dwóch wymiarach. Pierwszym wymiarem jest zabezpieczenie domu przed włamaniem, a drugim bezpieczne użytkowanie samochodu i garażu. Głównie, za bezpieczeństwo bramy odpowiadają akcesoria, które są do niej dołączane. Kiedy już zainstalowane zostają napędy do bram to pozostanie zastanowić się, czy chcemy korzystać z zabezpieczeń standardowych, czy też może zainwestować w większe zabezpieczenia. Wśród tej drugiej grupy najbardziej popularne są fotokomórki. To, jaką należy wybrać dla określonej bramy zależy od typu i rodzaju sprężyn założonych w bramie. Można bowiem na tej podstawie ocenić, czy wybrać fotokomórkę zamocowaną na ościeżnicy, czy poza nią. Fotokomórka użytkowana w świetle bramy jest najpowszechniejszym i najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Wynika to z tego, że urządzenie to może unieruchomić bramę dokładnie w tej chwili, kiedy przeszkoda znajdzie się w zasięgu pola zabezpieczającego fotokomórkę. Warto więc już na etapie montowania bramy przemyśleć, jakie będą jej wymiary, ponieważ zminimalizuje to ryzyko ingerowania w elewację, kiedy zdecydowalibyśmy się na założenie fotokomórki w późniejszym czasie. Trzeba podkreślić, że najbardziej efektywne są fotokomórki montowane w ościeżnicy. Odpowiadają one równocześnie za bezpieczeństwo korzystania z bramy. Niezależnie natomiast od tego, gdzie zostanie założona fotokomórka, można spodziewać się, że jej działanie będzie bez zarzutu, między innymi dlatego, że jej bezbłędny montaż pozwala uchronić przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Poza fotokomórkami, wiodący producenci oferują również inne zabezpieczenia. Są to tak zwane zabezpieczenia przed przeszkodą. Jest to inteligentny mechanizm, wbudowany w profesjonalne napędy do bram,a jego główną zaletą jest niezawodność. To napęd bowiem potrafi ustalić, jakie siły są potrzebne do otwierania i zamykania bramy. A jeśli tylko “wyczuje” przeszkody w obrębie działania to uruchomiony zostanie mechanizm zabezpieczający. Na przykład, kiedy brama się zamyka, a pod dolną uszczelką pojawi się jakakolwiek bariera to brama “podbije” się na kilka centymetrów do góry. To pozwala bez problemu wyciągnąć przeszkodę.

Zabezpieczenie bramy od strony zewnętrznej

Bramy garażowe, wyposażone w napęd zabezpieczone są również od strony zewnętrznej. Już bowiem sama konstrukcja zamków przy panelach jest zabezpieczeniem przed przytrzaśnięciem palców. Zamek wypycha dłoń w taki sposób, że niemożliwe jest jej uszkodzenie. Istnieje też w tej chwili nowoczesne rozwiązanie, polegające na tym, że do kąta prowadnicy dopasowany jest wypełniacz przestrzeni nad jej łukiem.

Dodatkowo, należy mieć na uwadze to, że mechanizm zautomatyzowanej bramy działa w oparciu o linki i sprężyny. Sprężyny mogą być naciągowe i skrętne. W bramach ze sprężynami skrętnymi zabezpieczenie montowane jest w wale nawojowym. Natomiast, tam, gdzie zamontowane są sprężyny naciągowe montuje się pakiety 2×3 sprężyny. To pozwala działać bramie, nawet wtedy, gdy jakaś ze sprężyn zostanie uszkodzona. Najczęściej, w dolnych segmentach bramy znajdują się również specjalnie skonstruowane uchwyty, zabezpieczające przed samoistnym wypięciem się linki.

Prawidłowa instalacja bramy

Nie można też zapominać, że poza tym, jakie zostaną zastosowane akcesoria i zabezpieczenia to kiedy inwestuje się w napędy do bram ważne będzie to, aby brama została prawidłowo założona. Doświadczona ekipa serwisowa, która się tym zajmie, daje gwarancję, że wszystko zostanie zrobione bezbłędnie. Najlepsze dla danego podłoża mocowania, stosowne wyregulowanie bramy, naciągnięcie sprężyn i ustawienie sterowników to czynniki, które maksymalnie niwelują ryzyko samoczynnego odpadnięcia skrzydła bramy.

Zautomatyzowana brama daje pewność, że samochód, garaż i posesja będą bardzo dobrze zabezpieczone. Należy zrobić wobec tego wszystko, aby rzeczywiście poszczególne elementy były odpowiednio założone i by nic nie stało na przeszkodzie, jeśli chodzi o ich doskonałe działanie. Osoby, którym zależy na poprawnym działaniu instalacji powinny więc dbać o to, aby od początku kupić sprzęt wysokiej jakości oraz korzystać z usług profesjonalnych monterów. W tej chwili można korzystać z zabezpieczeń standardowych oraz wysoce innowacyjnych i każdy może wybrać takie zabezpieczenie, jakie w pełni będzie odpowiadało jego potrzebom. Można też zawsze doradzić się, czy to sprzedawcy, czy u producenta. Bramy zautomatyzowane dają pełne bezpieczeństwo i rzeczywiście warto w nie zainwestować. Wówczas nie będzie ryzyka, że coś stanie się w trakcie późniejszego korzystania z bramy. Profesjonalny montaż bramy i zakup optymalnych zabezpieczeń dają gwarancję wieloletniego, bezawaryjnego korzystania z bramy.

Kategorie
Poradniki