Jak wykonuje się konserwację klimatyzacji?

Montując urządzenie klimatyzacyjne, należy wziąć pod uwagę to, że musi ono być konserwowane praktycznie przez cały okres jego użytkowania.

Gwarantujemy tym samym poprawne działanie tego rodzaju urządzenia i unikamy jego ewentualnych awarii. Warto zauważyć, że konserwacja wentylacji wykonywana jest w bardzo podobny sposób. Zanim zaplanujemy systematyczną konserwację klimatyzacji musimy wiedzieć, na jakich elementach się ją przeprowadza. Konserwacja klimatyzacji wykonywana jest w kilku etapach. Klimatyzatory składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.

Konieczne jest, aby profesjonalista nadzorował wszystkie urządzenia dostępne w systemie klimatyzacji w celu sprawdzenia wydajności urządzenia. Musi on także sprawdzić, czy nie ma elementów zasłaniających wyloty oraz, czy nie ma wycieków czynnika chłodniczego. Urządzenie wewnętrzne wymaga prostej konserwacji. Z jednej strony należy wyczyścić filtry klimatyzacji, a z drugiej strony należy oczyścić spust. Zapobiega to gromadzeniu się brudu wewnątrz urządzenia, co w większości przypadków powoduje spadek jego wydajności, a w rezultacie wzrost zużycia energii, a nawet awarię. Konieczne jest także regularne czyszczenie filtrów klimatyzacyjnych. Filtry zawarte w sprzęcie klimatyzacyjnym filtrują powietrze przez pochłanianie cząsteczek pyłu, aby zapobiec przedostawaniu się ich do pomieszczeń, utrzymując powietrze w czystości.

Z tego powodu zaleca się czyszczenie filtrów co najmniej raz w roku. Tryb zimny powoduje, że wewnątrz urządzenia odbywa się proces parowania, który powoduje gromadzenie się kilku kropel wody, co może powodować powstawanie nieprzyjemnych zapachów i może doprowadzić do rozwoju grzybów i roztoczy. Aby zapobiec rozwojowi bakterii, zaleca się przeprowadzenie pełnego czyszczenia urządzenia wewnętrznego przy użyciu odpowiednich produktów do czyszczenia. Konserwacja klimatyzacji obejmuje także czyszczenie urządzeń zewnętrznych. Urządzenie zewnętrzne zawiera główne podzespoły klimatyzatora, dlatego zaleca się ich regularne czyszczenie, aby tu nie gromadził się brud i aby nie dochodziło do zatykania kanałów. Czynności te muszą być wykonywane przez instalatora posiadającego certyfikat w zakresie postępowania z tego rodzaju urządzeniem.

Kategorie
Poradniki