Jak wybrać umywalkę do małej łazienki

Owalne, z komodą za podstawkę czy z dużym, marmurowym blatem – te rodzaje umywalek nie sprawdzą się w małej łazience.

Co warto wybrać przy niewielkim metrażu? Na rynku coraz więcej jest efektownych umywalek, które daleko odbiegają od standardu. Długo popularne były tylko te białe i z porcelitu. Teraz w sklepach można znaleźć również efektowne misy, które występują w takich kolorach, jak złoty czy przezroczysty. Są też kwadratowe umywalki do postawienia bezpośrednio na blacie, a także najbardziej ekskluzywne – marmurowe. W małej łazience jednak rzadko sprawdzą się tego typu wzory.

Jak oszczędzać miejsce?

Aby zaoszczędzić miejsce, trzeba jak najbardziej ograniczyć wielkość takiego sprzętu. Tymczasem większość z bardziej ozdobnych zlewów nie jest umieszczana bezpośrednio w ścianie, lecz musi stać na komodzie czy innego rodzaju podstawie. W małej łazience nie ma miejsca na takie dodatkowe meble, dlatego duże umywalki owalne i kwadratowe raczej nie sprawdzą się w małej łazience. Można zdecydować się na tradycyjną umywalkę, która z jednej strony opiera się na ścianie, a pod spodem trzyma się na rurze wpuszczonej w ziemię. Takie umywalki są najlepszym wyjściem w domach, w których odpływ znajduje się w podłodze.

Kilka istotnych aspektów

Pod powierzchnią zlewu wciąż jest wtedy sporo wolnego miejsca, co istotne, jeśli jest on umieszczony np. blisko toalety czy w przejściu. Jeśli jednak pomieszczenie jest naprawdę niewielkie, najlepiej byłoby, gdyby umywalka była wpuszczana w ścianę. Wtedy pod spodem można zyskać sporo wolnego miejsca. Może ono sprawić, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne, ale w razie potrzeby da się tam umieścić również stołek czy małą szafkę. Jeśli chodzi o wielkość, to do małej łazienki trzeba dobierać niewielkie umywalki. Większość z nich jest wykonana z białego porcelitu, choć zdarzają się też czarne czy utrzymane w innych kolorach. Uwaga – trzeba do nich dokupić zwykle specjalny, mniejszy niż zwykle model kranu, bo za duży nie sprawdzi się przy tak małym zlewie.

Kategorie
Dom i Mieszkanie