Jak wybrać drzwi i okna domu?

Podstawowym wyposażeniem każdego domu są drzwi i okna. Rodzajów tych pierwszych jest wiele np. drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrze, zaś najpopularniejszymi rodzajami okien są okna PVC.

Te pierwsze nazywane również wejściowymi mogą służyć oddzieleniu domu od ogrodu. Bardzo ważną cechą tego typu drzwi jest dobra izolacja akustyczna. Dobrej jakości drzwi powinny charakteryzować się dobrą ochroną antywłamaniową, zapewnieniem prywatności czy szczelności. Drzwi mogą składać się z różnych materiałów, takich jak: aluminium, stal, polistyren, kompozyty, drewno, PCV, poliuretan, szkło. Do najważniejszych parametrów drzwi zewnętrznych zalicza się m. in. szerokość i wysokość, współczynnik przenikania ciepła i izolacyjność akustyczną.

Drzwi wewnętrzne są stosowane między innymi po to aby rozdzielać pomieszczenia w domu lub mieszkaniu. Ze względu na sposób otwierania drzwi dzieli się na: rozwierane, przesuwne, składane, harmonijkowe, wahadłowe. Materiały jakie służą do wykonania drzwi to m.in. drewno, płyty drewnopochodne, szkło. Drzwi tego typu powinno się wybierać w zależności od tego do jakiego pomieszczenia są potrzebne, dla przykładu do sypialni lepiej wybrać drzwi pełne, gdyż dzięki nim łatwiej zachować prywatność, ale na przykład do pomieszczeń gospodarczych lepiej wybrać szersze, ponieważ częściej przenosi się tam większe i szersze rzeczy. Z kolei drzwi do garażu powinny być bardziej szczelne. Bardzo ważną zasadą jest, żeby drzwi pasowały kolorystycznie do pomieszczenia w którym się znajdują.

Okna są integralną częścią budowy każdego budynku, chociażby domu bądź sklepu. Najważniejszym zadaniem okien jest oświetlanie pomieszczeń, w których się znajdują. Niemniej ważnym zadaniem jest przewietrzanie pomieszczeń. Elementami z których składa się okno są: rama zamontowana w ścianie, skrzydło okienne oraz wypełnienie ramy skrzydeł okiennych, czyli szyba najczęściej składająca się z tafli szkła. Najbardziej popularnymi rodzajami okien są te wykonane z PVC. Okna z tego materiału zawdzięczają swoją popularność m.in. niskiej cenie przy podobnych parametrach akustycznych oraz cieplnych okna. Izolacyjność cieplna jest poprawiana przez producentów wypełnieniem komory pianką poliuretanową.

Kategorie
Dom i Mieszkanie