Jak pianka PUR wpływa na drewno?

Pianka poliuretanowa od kilku lat systematycznie zyskuje na popularności. Wynika to m.in. z jej bardzo dobrych właściwości termoizolujących, dzięki którym rachunki za ogrzewanie budynku maleją nawet w przypadku mroźnych zim. Pianka PUR charakteryzuje się uniwersalnością, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywana do ocieplania ścian, dachów oraz fundamentów. Niejednokrotnie substancja jest natryskiwana bezpośrednio na drewno, dlatego wiele osób zastanawia się jak na nie wpływa i czego należy się spodziewać po kilku lub kilkunastu latach.

Pianka PUR – wykorzystanie

Pianki poliuretanowe wykorzystywane przez profesjonalne firmy, specjalizujące się m.in. w ocieplaniu budynków, w większości przypadków są dwuskładnikowe. Ze względu na strukturę, dzielimy ją na typ otwarto – komórkowy, który idealnie sprawdza się nie tylko w przypadku popularnych dachów o skośnym kształcie, ale również w sytuacji gdy mamy do czynienia ze ścianami szkieletowymi lub stropami belkowymi. Pianka PUR charakteryzująca się strukturą zamknięto – komórkową posłuży zarówno podczas ogrzewania popularnych płaskich dachów, jak i fundamentów. Jakie są główne właściwości opisywanej substancji?

  • Niski współczynnik przewodzenia ciepła sprawia, że pianka poliuretanowa jest jednym z najskuteczniejszych materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków.
  • Pianka ma właściwości wyciszające, co jest szczególnie istotne dla właścicieli budynków zlokalizowanych blisko ruchliwych dróg.
  • Kolejnym atutem pianki jest jej długa żywotność, dzięki której raz poniesiony koszt natrysku zwraca się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

W jaki sposób pianka PUR oddziałuje na drewno?

Drewno jest popularnym ekologicznym budulcem, z którego powstają nie tylko domy ogrodowe, ale również całoroczne domy mieszkalne. Podczas natrysku, pianka wnika w strukturę drewna zabezpieczając je m.in. przed pleśnią, która osłabia całą konstrukcję. Ponadto, pleśń może wywoływać różnego rodzaju reakcje alergiczne, dlatego odpowiednio zabezpieczone drewno jest szczególnie istotne. Pianka PUR chroni m.in. więźbę dachową przed grzybami, które również negatywnie wpływają na zdrowie osób przebywających w budynku. Kolejną kwestią jest zabezpieczenie przed insektami. Poliuretanowa otulina tworzy barierę dla różnego rodzaju szkodników, które mogłyby naruszyć strukturę drewna. O czym należy pamiętać decydując się na ocieplenie drewnianego budynku lub wyłącznie dachu pianką poliuretanową? Najważniejsza kwestią jest stan drewna, a dokładniej procentowa zawartość wilgoci. Jeżeli jest zbyt wysoka, ryzyko gnicia wzrasta bez wpływu na to, czy użyjemy pianki PUR, czy nie. Jednak w jaki sposób to zweryfikować?

  • Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Pianka PUR jest natryskiwana przez doświadczonych specjalistów, wyposażonych w wysokiej klasy urządzenia.
  • Kolejną kwestią jest precyzyjna ocena poziomu wilgotności drewna wykonana przez ekspertów. Jeżeli jest ona zbyt wysoka np. 27%, wówczas ocieplanie należy wykonać w innym okresie, np. latem.
  • Ponadto, korzystając z usług profesjonalnej firmy mamy pewność, że pianka PUR zostanie prawidłowo nałożona, dzięki czemu będzie w 100% spełniała swoje zadanie.

Natrysk pianki poliuretanowej na suche drewno nie wiąże się z żadnym ryzykiem i jest w zupełności bezpieczny, dlatego wiele osób decyduje się na ocieplenie domu lub dachu w sezonie wiosenno-letnim, gdy wilgotność materiału w większości przypadków jest najniższa.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Deminiak Mateusz – Domy z drewna.

Kategorie
Poradniki