Jak dobrać mocowania do różnych rodzajów ścian? Podpowiadamy!

Wybierając mocowania musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim materiał, w którym będzie ono zamontowane. Do wyboru masz wiele rodzajów kołków, wkrętów czy kotew, które przeznaczone są do ścian betonowych, ceglanych, drewnianych czy wykonanych z pustaków lub płyty gipsowo-kartonowej.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnych mocowań, musisz ustalić rodzaj i rozmiar kołka, do którego następnie dobierzesz właściwy wkręt. Powinien on być dopasowany do średnicy kołka i być od niego dłuższy o około 5 milimetrów. Jeśli zastosujesz zbyt szeroki wkręt, wykonane mocowanie może okazać się nietrwałe. Ważne jest również sprawdzenie grubości materiału, w którym mocowanie będzie umieszczone.

 

Kołki standardowe

Kołki standardowe są dostępne w wielu wariantach, choć sposób ich działania jest bardzo podobny. Mocuje się je dokręcając wkręt, w rezultacie czego dochodzi do rozparcia ścianek kołka i osadzenia go w danym podłożu. Kołki standardowe są łatwe w montażu – wystarczy, że wywiercisz w ścianie otwór o określonej średnicy, wbijesz do niego kołek i zamontujesz wkręt. Ich zaletą jest także fakt, że można ich używać właściwie w każdym materiale.

 

Kołki do płyt gipsowo-kartonowych i styropianu

Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem stosunkowo miękkim, dlatego wykonany w nich otwór musi mieć średnicę mniejszą niż kołek. Kołki do płyt gipsowo-kartonowych mogą się rozszerzyć zwiększając swój rozmiar, gwarantując tym samym odpowiednią przyczepność mocowania.

W podwójnej płycie gipsowo-kartonowej świetnie sprawdzają się też śruby Jola, inaczej kołki rozprężne, które wykonuje się między innymi z udaroodpornego kopolimeru polipropylenu lub nylonu. Mają dość specyficzną budowę, zapewniającą przed ruchem w trakcie montażu. Nadają się do mocowania lekkich elementów suchej zabudowy średniej wielkości, akcesoriów łazienkowych, ram oraz listew.

Z kolei do podłoży styropianowych wykorzystuje się kołki ślimakowe, które wkręca się w ścianę bez wcześniejszego nawiercania otworu. Pamiętaj jednak, że na ścianach styropianowych nie należy wieszać się ciężkich przedmiotów.

 

Kołki do mocowania w pustych przestrzeniach

Jeśli chcesz wykonać mocowanie w pustej przestrzeni, sięgnij po kołki skrzydełkowe, które zapobiegają obracaniu się i wysuwaniu wkrętu z otworu. W takiej sytuacji sprawdzą się kołki Molly, w których metalowa tuleja zwiększa swoją objętość podczas dokręcania, a w efekcie mocniej osadza się w otworze.

 

Kotwy

Kotwy są specjalnym rodzajem wkrętów, stosowanym głównie w podłożach z materiałów o niezbyt zwartej strukturze – możesz ich użyć przykładowo do wykonania mocowania w fudze między cegłami. Kotwę należy wbić we wcześniej wywiercony otwór, a następnie dokręcić nakrętkę, co spowoduje jej rozparcie i trwałe umocowanie. Podobnie jak wiele rodzajów kołków, kotwy montowane są siłą tarcia, niemniej często stworzone przy ich pomocy mocowania charakteryzują się większą wytrzymałością.

 

Kategorie
Poradniki