Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja jest wielkim udogodnieniem dla kierowcy oraz pasażerów w upalne dni lata.

Wiele osób wprost nie wyobraża sobie bez jazdy – zarówno tej krótszej, jak i przede wszystkim dłuższej bez klimatyzacji. Klimatyzacja znacznie podwyższa komfort podróży, dlatego też w nowoczesnych samochodach nie ma praktycznie modelu w którym nie byłaby ona instalowana. Dbałość o klimatyzację jest pierwszym krokiem do tego, aby cieszyć się jak najdłużej z jej walorów.

Aby klimatyzacja działała prawidłowo i dobrze spełniała swoją funkcję niezbędne jest dokonywania okresowych przeglądów oraz ewentualnego serwisowania układu klimatyzacji. Powinno to odbywać się w wyspecjalizowanych punktach, które posiadają zarówno odpowiedni sprzęt, jak i również dysponują odpowiednio wyszkolonym personelem, który zna się na swojej pracy. W każdym samochodzie należy odpowiednio często wymieniać filtr kabiny. Dodatkowo w tym samym powinno się odbyć czyszczenie kanałów doprowadzających oraz odprowadzających powietrze, a także pracownik stacji powinien sprawdzić drożność kanałów. W przypadku konieczności serwis klimatyzacji powinien dokonać uzupełnienia czynnika chłodzącego – dzieje się tak w sytuacji, kiedy klimatyzatory nie są szczelne i materiał chłodzący po prostu ucieka z układu.

W sytuacji kiedy z nawiewów powietrza w samochodzie wydobywa się nieprzyjemny zapach warto jest zdecydować się na ozonowanie wnętrza pojazdu. Nieprzyjemny zapach w większości przypadków świadczy o rozwijającym się we wnętrzu układu klimatyzacji grzybie, który bardzo niekorzystnie działa na organizm człowieka podczas działania klimatyzacji. Może on być przyczyną alergii oraz zakażeń układu oddechowego. Ozonowanie wnętrza pojazdu poprzez swoje silne działanie utleniające, pomaga w pozbyciu się wszelkich grzybów, roztoczy, pleśni, a także bakterii i wirusów. Koszt ozonowania jest uzależniony od punktu, ale nie powinien on w większości przekraczać ceny 100 zł.

Warto pamiętać, że prawidłowo użytkowana klimatyzacja nie ma powinna mieć negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Warto jednak nie przesadzać z ustawianiem niskiej temperatury podczas podróży – powinna się ona różnić jedynie o kilka stopni względem tej, która panuje na zewnątrz. Pomoże to uniknąć tzw. szoku termicznego i problemów zdrowotnych wynikających z tego tytułu.

Kategorie
Maszyny i Urządzenia