Czym zajmują się biura nieruchomości i czy warto skorzystać z ich usług?

Biura nieruchomości zajmują się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, zarówno jeśli chodzi o kupno, jak i sprzedaż czy najem mieszkania lub domu. Choć niektóre osoby decydują się dokonywać transakcji na własną rękę, to nie ulega wątpliwości, że pomoc pośrednika pozwala zaoszczędzić wiele czasu i nerwów.

Jak działają biura nieruchomości?
W biurach nieruchomości zatrudnione są osoby nazywane agentami lub pośrednikami. Nie muszą oni zdawać żadnego egzaminu czy ukończyć specjalnych studiów upoważniających do wykonywania zawodu. Obowiązani są jednak podlegać ubezpieczeniu i przestrzegać kodeksu etycznego. Pracownik zatrudniony przez biuro nieruchomości musi mieć na uwadze interes obu stron transakcji, a także przepisy prawa. W swojej pracy będzie pomagał osobom, które chcą sprzedać, kupić lub wynająć nieruchomość. Może to być zarówno mieszkanie czy dom, jak również działka, lokal użytkowy, powierzchnia magazynowa czy biurowa. Osoby szukające nieruchomości przedstawiają swoje oczekiwania, a zadaniem agenta jest znalezienie ofert, które mogą je zainteresować. Podobnie przy sprzedaży lub najmie – agent ma znaleźć osobę, która będzie zainteresowana ofertą. Na dalszym etapie przedstawiciel biura nieruchomości przygotuje natomiast odpowiednią umowę, która zabezpieczy interesy stron.

Czy warto skorzystać z usług biura nieruchomości?
Niektóre osoby rezygnują z usług pośrednika ze względu na konieczność prowizji, jaką trzeba zapłacić przedstawicielowi za jego pracę. Zdecydowanie się na usługi biura nieruchomości niesie jednak ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim można sobie zaoszczędzić czasu i nerwów. Zarówno sprzedaż mieszkania, jak i znalezienie wymarzonej nieruchomości wymaga bowiem przeglądania ogromnej ilości ogłoszeń oraz przeprowadzania wielu rozmów czy osobistych spotkań z potencjalnymi sprzedawcami czy kupującymi. Przedstawiciel biura może jednak wyręczyć swojego klienta w tych kwestiach. Niewątpliwą zaletą jest także jego doświadczenie. Duża ilość podobnych zrealizowanych transakcji sprawia, że pośrednik jest w stanie jak najlepiej zaradzić klientowi i znaleźć najbardziej korzystne rozwiązania. Niekiedy będzie też służył pomocą przy wycenie, uzyskaniu kredytu czy nawet znalezieniu ekipy remontowej.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.maxon.pl

Kategorie
Dom i Mieszkanie